• O szkole kosz

          • Innowacje

          • "Maraton matematyczno-ekonomiczno-statystyczny"

            Innowacja realizowana w roku szkolnym 2013/2014. Autorami innowacji są: mgr Agnieszka Franke oraz mgr Aleksandra Koziol. 

            Cel ogólny innowacji pedagogicznej  uzasadniający poprawę jakości i działalności pracy szkoły

            Innowacja dla uczniów o zainteresowaniach matematycznych, ekonomicznych i statystycznych przy zastosowaniu technologii informatycznej jest wynikiem potrzeb współczesnej szkoły ekonomicznej oraz środowiska lokalnego. Ma na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktyczno-wychowawczego, rozbudzenie i poszerzenie zainteresowań uczniów, a co za tym idzie zwiększenie efektów nauczania. Zainteresowany pracą z komputerem uczeń będzie mógł wykorzystać swą pasję do rozwiązywania ciekawych zagadnień z matematyki, ekonomii i statystyki wykorzystując komputer jako narzędzie pomocne przy rozwiązywaniu problemów i zadań. Kolejnym celem będzie popularyzowanie wiedzy matematycznej oraz odkrywanie młodych talentów matematycznych.

            W czasie nauki uczniowie otrzymują wiedzę i umiejętności, które będą mogli następnie rozwijać na wyższej uczelni na kierunkach  matematycznych, ekonomicznych itp.  Uczestnictwo w takich zajęciach pozwoli uczniom na lepsze przygotowanie się do egzaminu maturalnego i zawodowego, jak też do udziału w konkursach matematycznych, ekonomicznych  czy też informatycznych.

            Autorzy programu proponują wykorzystanie komputera w trakcie procesu nauczania matematyki, ekonomii w tych momentach, w których nauczyciel spotyka różnorodne trudności, często trudnych do przezwyciężenia przy użyciu tradycyjnych metod nauczania  i stosowanych do tej pory środkach dydaktycznych. W tej koncepcji  komputer traktowany jest w głównej mierze jako pomoc w osiąganiu zamierzonych celów. Duży nacisk jest kładziony na zagadnienia matematyczne, ekonomiczne i statystyczne, które mogą być rozwiązywane przy pomocy technologii komputerowej. Celem programu jest przekazanie uczniom tych wiadomości, umiejętności i sprawności, które mają znaczenie dla dalszego kształcenia matematycznego i ekonomicznego. Dzięki wykorzystaniu technologii informatycznych w procesie nauczania matematyki i ekonomii wzrośnie zainteresowanie uczniów matematyką, ekonomią i statystyką oraz uczyni z nich przedmioty bardziej dla nich przyjazne.

            Projekt adresowany jest dla młodzieży 17-20 letniej, uwzględniłyśmy więc ich poziom wiedzy oraz potrzebę gruntownej i systematycznej powtórki. Zajęcia, oprócz teorii, mają sprawić, że uczniowie zostaną zmotywowani do podejmowania zadań o różnym stopniu trudności, rozwiną swoje zainteresowania matematyczne, ekonomiczne, statystyczne oraz informatyczne.

            Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej posiada certyfikaty „Śląskiej Szkoły Jakości” oraz „Szkoły Przedsiębiorczości” dlatego naszym głównym celem jest rozpropagowanie nowatorskich metod nauczania.

            Cykl spotkań przygotowujących do maratonu, które zostaną przeprowadzone, ma na celu naukę kreatywnego myślenia, podniesienie umiejętności matematycznych oraz wykorzystanie technologii informacyjnej w zagadnieniach matematycznych i ekonomiczno - statystycznych.

            Inspiracją do przygotowania maratonu były organizowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach co roku „Święto liczby Pi”, konkurs „Ciekawostki nie tylko matematyczne”, w których nasza młodzież zawsze aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła.

            Wdrożenie innowacji wpłynie niewątpliwie na rozpowszechnienie: nowoczesnych metod nauczania, kreatywności oraz na podniesienie zainteresowań uczniów oraz jakości pracy szkoły, ponieważ wprowadzi nowy element pracy szkoły w ramach „Maratonu matematyczno – ekonomiczno - statystycznego”.

            Takie działania organizacyjno - metodyczno - wychowawcze znajdują poparcie rodziców, uczniów, oraz rady pedagogicznej, którzy uważają, że takie formy zagospodarowania czasu wolnego młodzieży wpływają na kształtowanie pozytywnych postaw, pobudzają do logicznego, innowacyjnego i kreatywnego myślenia.

            Innowacja będzie dotyczyła klas drugich, trzecich i czwartych, w których będą uczyli autorzy i nauczyciele biorący udział w ww. innowacji. Uczniowie będą zdobywać dodatkową wiedzę matematyczną, ekonomiczną, informatyczną i statystyczną na zajęciach dodatkowych w sposób nowatorski za pomocą metody projektu, metod aktywizujących, metod praktycznych, metod problemowych i eksponujących.

            Nasz opracowany projekt ma na celu również zachęcenie młodzieży do studiowania na kierunkach związanych z matematyką i ekonomią. Do studiowania matematyki i kierunków pokrewnych, wystarczy otwarty umysł, chęć do nauki i zdolność logicznego myślenia, którą mamy nadzieję wyćwiczyć wśród młodzieży biorącej udział w projekcie. Absolwenci tych kierunków mogą liczyć na nieograniczone wprost możliwości zatrudnienia, ponieważ matematyka jest wszędzie.

            Matematyka i kierunki z nią związane (ekonometria, statystyka, finanse i inne) to  najlepsze rozwiązania dla osób pragnących osiągnąć sukces zawodowy. W świecie, w którym specjalistyczna wiedza fachowa szybko się starzeje, gruntowna wiedza teoretyczna, którą łatwo można adoptować do konkretnych zastosowań matematyki, ma znaczącą przewagę nad kierunkami czysto praktycznymi. Ścisła   korelacja tych dziedzin widoczna jest na przykładzie kierunków zamawianych np.: matematyka w finansach, matematyka i ekonomia. 


            "Biznes w sieci"

            Innowacja będzie realizowana od 1 września 2014 r. do 2017 r. w zawodzie technik handlowiec (od klasy I). Autorami innowacji są: mgr inż. Agnieszka Franke, mgr Aleksandra Koziol, mgr Izabela Ruba-Gałuszka, mgr Marcin Michalik. 

            Cel ogólny innowacji pedagogicznej  uzasadniający poprawę jakości i działalności pracy szkoły

            Innowacja utworzona została dla uczniów kształcących się w Technikum nr 9 w zawodzie technik handlowiec oraz technik ekonomista, charakteryzujących się zainteresowaniami z dziedziny ekonomii, handlu oraz informatyki. Innowacja ta wynika z konieczności przygotowania uczniów do życia w realnym świecie. Szkoła dająca zawód nie powinna kształcić tylko pracowników, ale ludzi, którzy chcą i potrafią samodzielnie stworzyć sobie miejsce pracy. Innowacja ta jest więc wynikiem potrzeb współczesnej gospodarki, zapotrzebowania na rynku pracy oraz środowiska lokalnego. Ma na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktyczno-wychowawczego, rozbudzenie i poszerzenie zainteresowań uczniów, a co za tym idzie zwiększenie efektów nauczania. Potrzeba wprowadzenia tej innowacji wypływa ze zmienności rzeczywistości społecznej, kulturowej i konieczności dostosowanie się do nowych sytuacji.

            Używanie Internetu jest konieczne w działalności gospodarczej każdego przedsiębiorstwa oraz każdego przedsiębiorcy. Być może jeszcze nie teraz, lecz za kilka lat istnienie na rynku bez wykorzystywania tych technologii będzie prawie niemożliwe. Dlatego młodzi ludzie powinny już teraz nauczyć się jak stosować Internet oraz wykorzystywać jego możliwości w swojej działalności biznesowej.

            Świat się zmienia i zmieniają się uwarunkowania biznesowe. W mgnieniu oka następują zmiany możliwości technologicznych i to, co jeszcze wczoraj było normą, dziś już jest przestarzałe. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak radzić sobie z tymi wyzwaniami, jak radzi sobie z nimi konkurencja na rynku oraz co czeka nas w najbliższej przyszłości.

            Zapoczątkowanie procesu wykorzystania coraz większej liczby nowoczesnych narzędzi, systemów i elektronicznych platform sprawia, że ważniejszym zagadnieniem staje się nie to „czy”, ale „jak” tworzyć atrakcyjny wizerunek przedsiębiorstwa w sieci. Wykorzystanie w Internecie najnowocześniejszych narzędzi ma na celu pozyskiwanie dużej liczby klientów, wzmacnianie sprzedaży, co ma doprowadzić do pozostawienia konkurencji za sobą.

            Oprócz posiadania nowoczesnych rozwiązań w prowadzeniu współczesnego biznesu bardzo ważne jest budowanie odpowiednich sieci relacji i kontaktów biznesowych. Dzięki Internetowi jest to dziś łatwiejsze jak nigdy dotąd. To w sieci można szybko i sprawnie znaleźć dostawcę materiałów, towarów, usługodawcę czy nabywcę danego produktu czy usługi. W związku z tym bardzo dobrym rozwiązaniem i sposobem na pracę czy biznes w sieci jest network. Network czyli marketing sieciowy lub inaczej marketing relacyjny to budowanie biznesu poprzez tworzenie kontaktów z klientami oraz współpracownikami w celu sprzedaży bezpośredniej towarów czy usług. Prowadząc taki biznes z użyciem najnowocześniejszych technologii informatycznych daje nieograniczone możliwości pozyskanie wielkiej liczby klientów, a za tym idą możliwości zarabiania pieniędzy.

            W czasie nauki uczniowie otrzymają wiedzę i umiejętności, które będą mogli następnie rozwijać na wyższej uczelni na kierunkach  informatycznych, ekonomicznych itp. Uczestnictwo w takich zajęciach pozwoli uczniom na lepsze przygotowanie się do aktywnego wejścia na rynek pracy.

            Autorzy programu proponują wykorzystanie Internetu, sprzętu komputerowego w trakcie procesu realizowania innowacji. W tej koncepcji Internet i komputer traktowane są w głównej mierze jako pomoc w osiąganiu zamierzonych celów. Duży nacisk jest kładziony na zagadnienia ekonomiczne, handlowe, marketingowe, informatyczne oraz na wykorzystywanie nowych technologii. Celem programu jest przekazanie uczniom tych wiadomości, umiejętności i sprawności, które mają znaczenie w pracy handlowca oraz przy prowadzeniu własnego biznesu.

            Projekt adresowany jest dla młodzieży 16-19 letniej, uwzględniliśmy więc ich zainteresowania związane z komputerami i Internetem, jak również wzięliśmy pod uwagę fakt rozwijania się nowych technologii i wykorzystania ich w różnorodnych formach działalności gospodarczej. Zajęcia lekcyjne mają sprawić, że uczniowie zostaną zmotywowani do podejmowania różnorodnych form aktywności zawodowej i rozwiną swoje zainteresowania biznesowo – handlowe.


            „Obsługa kancelarii prawnej”

            Innowacja będzie realizowana od 1 września 2014 r. w klasie I b. Autorami innowacji są: mgr Hanna Miarka, mgr Hanna Klica, mgr Aleksandra Koziol. 

            Cel ogólny innowacji pedagogicznej  uzasadniający poprawę jakości i działalności pracy szkoły

            Innowacja utworzona została dla uczniów kształcących się w Technikum nr 9 w zawodzie technik ekonomista charakteryzujących się zainteresowaniami z dziedziny prawa, ekonomii, funkcjonowania kancelarii prawniczej. Innowacja ta wynika z konieczności przygotowania uczniów do życia w realnym świecie. Innowacja jest wynikiem potrzeb współczesnej gospodarki, zapotrzebowania na rynku pracy oraz środowiska lokalnego. Ma na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktyczno - wychowawczego, rozbudzenie i poszerzenie zainteresowań uczniów, a co za tym idzie zwiększenie efektów nauczania. Potrzeba wprowadzenia innowacji wypływa ze zmienności rzeczywistości społecznej, kulturowej i konieczności dostosowanie się do nowych sytuacji i potrzeb rynku pracy.

            Znajomość prawa i zasad funkcjonowania współczesnej kancelarii prawnej jest konieczna w działalności gospodarczej każdego przedsiębiorstwa.

            Celem innowacji jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej   i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

            Wprowadzenie innowacji uwarunkowane jest zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo - społecznym, a także wzrostem oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.

            W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, oraz elastyczne reagowanie systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy.

            Innowacja uwzględnia aktualny stan wiedzy ze szczególnym zwróceniem uwagi na nowe technologie stosowane w zawodzie oraz współczesne koncepcje nauczania i uczenia się. Swoją  treścią wpisuje się w zadania ogólne szkoły i umiejętności zdobywane w trakcie kształcenia.

            Innowacja „Obsługa kancelarii prawnej” łączy wiedzę z zakresu prawa z wiedzą dotyczącą prowadzenia kancelarii. 

            W czasie nauki uczniowie otrzymają wiedzę i umiejętności, które będą mogli następnie rozwijać na wyższej uczelni na kierunkach  prawniczych, ekonomicznych itp.  Uczestnictwo w takich zajęciach pozwoli uczniom na lepsze przygotowanie się do aktywnego wejścia na rynek pracy.

            Celem innowacji jest przekazanie uczniom tych wiadomości, umiejętności i sprawności, które mają znaczenie w pracy ekonomisty oraz przy prowadzeniu kancelarii prawniczej.


            "Public relations"

            Innowacja będzie realizowana od 1 września 2014 r. w klasie I TOR. Autorami innowacji są: mgr Beata Kusiak, mgr Barbara Mazurkiewicz, mgr Agnieszka Mazurkiewicz.

            Cel ogólny innowacji pedagogicznej  uzasadniający poprawę jakości i działalności pracy szkoły

            Istota public relations jest taka sama niezależnie od tego czy narzędzia PR wykorzystywane są na arenie politycznej, na polu gospodarczym i handlowym, w relacjach między społecznościami, w działalności charytatywnej, pracy fundacji, czy w wielu innych sytuacjach o specyficznych uwarunkowaniach wewnętrznych. Dlatego wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności praktyczne zwiększy ich potencjał zawodowy oraz konkurencyjność na rynku pracy.

            W czasie nauki uczniowie otrzymają wiedzę i umiejętności, które będą mogli następnie rozwijać na wyższej uczelni na kierunkach marketingowych i public relations itp. Uczestnictwo w takich zajęciach pozwoli uczniom na lepsze przygotowanie się do aktywnego wejścia na rynek pracy.

            Duży nacisk jest kładziony na zagadnienia  komunikacji interpersonalnej, zarządzania czasem, planowania i organizacji działań. Istota public relations jest określana za pomocą słów kluczowych takich jak: wiarygodność, zaufanie, reputacja, odzew społeczny, harmonia oraz zrozumienie oparte na wiarygodnej informacji. Celem programu jest przekazanie uczniom tych wiadomości, umiejętności i sprawności, które mają znaczenie w pracy pracownika działu PR oraz przy prowadzeniu własnego biznesu.

            Projekt adresowany jest dla młodzieży w wieku 16 – 19 lat, uwzględniliśmy więc ich zainteresowania związane z zagadnieniami kreowania pozytywnych relacji, jak również wzięliśmy pod uwagę fakt rozwijania się nowych technologii i wykorzystania ich w różnorodnych formach działalności gospodarczej. Zajęcia lekcyjne mają sprawić, że uczniowie zostaną zmotywowani do podejmowania różnorodnych form aktywności zawodowej i rozwiną swoje zainteresowania biznesowo – kreatywne.