• Patron

• PATRON

Karol Godula (urodzony 8 listopada 1781, zmarł 6 lipca 1848), śląski przedsiębiorca.

Urodził się w Makoszowach, niedaleko Zabrza (dziś dzielnica miasta). Został ochrzczony w drewnianym kościele w Przyszowicach, Borowej Wsi. Początkowo chodził do ludowej szkoły w Przyszowicach, później w 1793 r. ze względu na wybitne uzdolnienie dziecka rodzice przenieśli go do gimnazjum cystersów
            w Rudach Wielkich. Następnie uczył się od 1798 r. w liceum w Opawie.

W 1801 r. Karol Godula rozpoczął pracę u hrabiego Ballestrema. Dzięki swojej inteligencji szybko awansował na zarządcę majątku hrabiego.
            W 1809 r. nadał mu tytuł "Amtmanna" (ekonoma), a 5 lat później mianował go głównym ekonomem swoich dóbr.

W 1812 r. rozpoczął budowę huty cynku "Karlhütte". Hutą zarządzał Godula, a w 1815 r. dostał od swojego pracodawcy 28 kuksów (udziałów) w hucie. W 1828 r. otrzymał drugie tyle kuksów w hucie. Karol Godula zaczął pracować na własny rachunek.

Pierwszą kopalnię "Maria" zbudował Karol Godula w roku 1823 r. Kopalnia zajmowała się wydobyciem galmanu, a działała do 1895 r. Dzięki zarobionym pieniądzom kupił dobra ziemskie: Orzegów, Szombierki, Bobrek, Bujaków. Zakupił także kopalnie "Stein" i "Rosalie" oraz huty "Morgenroth" i "Gute Hoffnung". W latach 20. XIX wieku kryzys przeżyważy huty cynku. Wielu przedsiębiorców zbankrutowało, jednak Karolowi Goduli udało się wtedy zwiększyć swój majątek.

W dniu śmierci Karola Goduli jego majątek szacowano na 2 miliony talarów. Na majątek składało się: 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, 3 huty cynku, 28 kuksów w hucie "Karol", do tego dochodziły tereny: Orzegów, Szombierki, Bujaków, Bobrek, Paniowy. Dla porównania średnia pensja nauczycielki (bardzo dobrze płatna) rocznie wynosiła około 300 talarów.

Karol Godula zmarł 6 lipca 1848 roku. Praktycznie cały swój majątek zapisał w testamencie nie spokrewnionej z nim swojej wychowanicy Joannie Gryzik (wraz z jej ręką majątek odziedziczyła rodzina hrabiów Schaffgotsch). W 1909 r. przeniosła jego prochy z Wrocławia, w którym zmarł, do Szombierek.

Karol Godula położył znaczne zasługi dla Rudy Śląskiej.

Karol Godula jest także patronem Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie, Gimnazjum nr 6 w Bytomiu w dzielnicy Szombierki,  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Rudzie Śląskiej- Halembie, a także Centrum Edukacji Ekonomiczno - Handlowej w Tarnowskich Górach.

Pobierz: Karol_Godula1

Pobierz: Karol_Godula2