Rekolekcje
Wyjazd do Częstochowy
Piękny czas w Jasnogórskim Sanktuarium przeżyli nasi tegoroczni maturzyści wraz z p. dyr Hanną Klicą, p. prof. Marcinem Michalikiem, ks. Mariuszem Wardęga i s. Nikolą Grzegorzek. Po Mszy św. sprawowanej w intencji dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów klas IV, młodzież udała się na Wały Jasnogórskie na wspólną Drogę Krzyżową. Był tez czas na indywidualną modlitwę i zwiedzanie tym bardziej, że pogoda dopisała.
Tekst: s. Nikola Grzegorzek
4
Z wizytą w Domu Dziecka
Powiatowe Zawody w Piłce Nożnej Juniorek
W dniu 4 kwietnia 2019 r. na Orliku przy Zespole Szkół Techniczno-Usługowych odbyły się Powiatowe Zawody z piłki nożnej juniorek. Turniej rozegrano w ramach Licealiady Młodzieży Szkolnej Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego.
Do zawodów zgłosiło się 6 zespołów – Ekonomik, Gastronomik, Kolejówka, Sempołowska, Sorbona, Staszic, które systemem „każdy z każdym” rozegrały swoje mecze w dwóch grupach.
Wyniki w grupie I:
Kolejówka – Sorbona 4:1
Sempa – Sorbona 2:1
Kolejówka – Sempa 6:2
Wyniki w grupie II:
Ekonomik – Gastronomik 3:0
Staszic – Gastronomik 1:1
Ekonomik – Staszic 4:0
Mecz o III miejsce zakończył się remisem 0:0. Sędzia zarządził rzuty karne. Ostatecznie III miejsce zajął zespół z Sempołowskiej, pokonując Gastronomik 2:1 w karnych. Do finału zakwalifikowały się drużyny z Kolejówki oraz Ekonomika, zajmując odpowiednio I miejsca w grupie I i II. Mecz finałowy zakończył się wynikiem 10:1 dla drużyny z Kolejówki. Najlepszą zawodniczką turnieju została Magdalena z ZST-U. Gratulujemy!
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – Kolejówka
II miejsce – Ekonomik
III miejsce – Sempołowska
IV miejsce – Gastronomik
Bramki dla Ekonomika zdobyły: Aleksandra - 4, Iwona - 3, Paulina - 1.
Organizatorem turnieju było Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej. Sędzią zawodów był p. Jacek Klica – sędzia IV ligi podokręgu Bytom. Funkcję asystentów sprawowali uczniowie CEEH.
Opiekę medyczną podczas zawodów zapewnił płk. dypl. Bogdan Kula - dowódca 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.
Relację fotograficzną przygotowali Marta oraz Maksymilian – uczniowie II i III klasy Technikum Organizacji Reklamy.
Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację w/w turnieju, dziękujemy za pomoc i wsparcie.
Tekst: Agata Światły
Zawody w piłce nożnej juniorów
W dniu 27 marca 2019 r. na Orliku przy Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w ramach Powiatowej Licealiady Młodzieży odbyły się zawody w piłce nożnej juniorów. Nasza reprezentacja rozegrała dwa spotkania grupowe, wygrywając z reprezentacją Gastronomika 4:2 oraz remisując z drużyną z Kolejówki 2:2. Niestety mimo ogromnego zaangażowania w grę, zabrakło trochę szczęścia. Różnica bramek była niekorzystna dla naszego zespołu i nie udało się chłopakom awansować do turnieju finałowego. Bramki w czasie meczów zdobyli: Michał – 3, Marcel – 2, Adrian – 1. Brawo!
Tekst: Agata Światły
Rekolekcje
Wycieczka do Zakopanego
W dniach 25-27 marca 2019 roku klasa 3a wraz z opiekunami uczestniczyła w 3-dniowej wycieczce klasowej do Zakopanego. Wyjazd dostarczył młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń. Wyjazdowi towarzyszył dobry humor i świetna energia. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z tradycjami i kulturą Podhala. Dużo emocji dostarczył wjazd koleją linowo-terenową na Gubałówkę oraz wyciągiem krzesełkowym na skocznię narciarską Wielka Krokiew. Młodzież zadowolona i wypoczęta wróciła do swoich obowiązków.
Tekst: Hanna Radomska
Konkurs Sudoku
29 marca 2019 r. w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach odbył się powiatowy konkurs SUDOKU. Naszą szkołę reprezentowały Marta i Emilia - uczennice klasy 4b. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które już niebawem. Trzymamy kciuki za sukcesy dziewczyn.
Tekst: Hanna Radomska
Zapraszamy na XXV FTE!
Relacja z Dni Otwartych
W dniach 20 i 21 marca 2019 r. zorganizowane zostały Dni Otwarte, podczas których gimnazjaliści oraz ósmoklasiści mieli okazję zapoznać się z naszymi kierunkami kształcenia. Uczniowie zwiedzali naszą szkołę, brali udział w quizach, próbowali obsługiwać kasę fiskalną oraz kręcili kołem fortuny. Atrakcji nie brakowało.
Mamy nadzieję, że tradycyjnie pomogliśmy Wam w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i zobaczymy się we wrześniu. Jeśli jednak dalej nie jesteście zdecydowani, zapraszamy Was już dziś do kontaktu z nami oraz na popołudniowy Dzień Otwarty 23 od godziny 15.
W tym roku odwiedziło nas 1065 młodych ludzi. Dziękujemy za odwiedziny!
Do zobaczenia we wrześniu.Tekst: Aleksandra Koziol, fot. Roksana Horzela, Maks Małota
Ptak Warsaw Expo
W dniu 15 marca 2019 roku klasa 2d oraz część uczniów z klasy 1B wzięła udział w targach, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Targowo - Kongresowym Ptak Warsaw Expo, w Nadarzynie k/Warszawy. Międzynarodowe Targi Transportu, Spedycji i Logistyki pozwoliły nam zapoznać się nowymi pojazdami, technologiami i usługami związanymi z transportem, logistyką i magazynowaniem.
Targi te były dedykowane w całości branży transportu i logistyki ze szczególnym wyróżnieniem sektorów ciągników i naczep, pojazdów użytkowych, operatorów logistycznych, magazynu i części. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z targów.
Tekst: Aleksandra Koziol, fot. Marcin Sekuła i Aleksandra Koziol, film: Łukasz Stolarczyk
Ósma edycja stypendiów
Zarząd Klubu Absolwentów i Sympatyków Ekonomika przyznał już po raz ósmy stypednia dla przedsiębiorczych uczniów Ekonomika. Stypendystami w drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019 zostało 4 uczniów.
Gratulujemy naszym uczniom postawy przedsiębiorczej! Doceniamy Waszą pracę na rzecz szkoły, pracę nad rozwojem umiejętności zawodowych oraz pracę na rzecz Klubu Absolwentów i Sympatyków Ekonomika.
Tekst: Marcin Michalik
Ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego
Dnia 8 marca odbył się etap regionalny V Ogólnopolskiego Konkursu TURBOLANDESKUNDE w Katowicach. Wzięło w nim udział 29 szkół. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 3a: Wiktoria, Weronika i Natalia. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się ogólną wiedzą na temat m.in.: kultury, polityki i geografii Austrii oraz umiejętnościami językowymi. Nasza szkoła znalazła się w pierwszej dziesiątce :), za co serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie języka niemieckiego. WSPANIALE!!!
Dziewczyny miały też okazję brać udział w ciekawych warsztatach, przygotowanych specjalnie dla uczestników konkursu: „Team Building”, magia po hiszpańsku, anatomia układu pokarmowego gryzoni oraz warsztaty chemiczne.
Opiekunowie konkursu: mgr Grażyna Jarząbek, mgr Izabela Ruba-Gałuszka
Tekst: Grażyna Jarząbek, zdj. https://psnjn.org/pl/
Wyjazd do Teatru Rozrywki
Tym razem, czyli 5 marca b. r., udaliśmy się do Teatru Rozrywki na spektakl pt. „Historia filozofii po góralsku”.
Dowiedzieliśmy się m.in., że słynnym Talesem z Miletu był nie kto inny jak Stasek Nędza z Pardałówki, a Sokratesem – Jędrek Kudasik! :)
Tekst: Marcelina Schmidt, zdj. Emilia Nowak
Lekcja w Muzeum
27 lutego uczniowie klas IV a oraz IV b wzięli udział w zajęciach związanych z przygotowaniem do matury ustnej z języka polskiego. Tę nietypową lekcję poprowadził pracownik Muzeum w Tarnowskich Górach, Arkadiusz Hajda.
Jako historyk sztuki skupił przede wszystkim uwagę młodzieży na analizę i interpretację tekstów ikonicznych. Tym samym tegoroczni abiturienci mogli przeprowadzić sobie solidną powtórkę przed zbliżającym się nieuchronnie egzaminem maturalnym, a także zapoznać się z ciekawostkami przygotowanymi przez prelegenta, zarówno dotyczącymi sztuki malarskiej, jak również związanymi z samym tarnogórskim muzeum.
W ramach podsumowania i utrwalenia wiadomości uczniowie klasy IV a tworzyli konspekty w oparciu o dzieła znajdujące się w muzeum. Natomiast młodzież klasy IV b, pracując metodą oksfordzką, prowadziła dyskusję związaną z podaniem solidnych argumentów na tematy podane przez prowadzącego.
Zajęcia były poprowadzone w sposób bardzo przystępny dla młodego pokolenia. Poza tym analiza i interpretacja dzieł sztuki znajdujących się w samym muzeum dała nie tylko dobrą okazję do powtórki przed maturą, lecz pozwoliła także obcować z dziełem na żywo.
Tekst: Marcelina Schmidt
Innowacyjny staż krokiem w lepszą przyszłość
Projekt pn. „Innowacyjny staż krokiem w lepszą przyszłość” jest realizowany przez Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. K. Goduli w Tarnowskich Górach w okresie od 01.12.2018 -30.06.2020 r. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, w 100 % ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Dofinansowanie projektu wynosi 637 989,99 PLN.
„Innowacyjny staż krokiem w lepszą przyszłość” to projekt skierowany do uczniów Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. K. Goduli w Tarnowskich Górach. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i językowych 58 uczniów szkoły kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik organizacji reklamy, technik spedytor. Realizacja staży nastąpi w dwóch turach, w okresach: I grupa (29 osób) odbędzie staż w terminie 24.11.2019 – 21.12.2019 r., II grupa (29 osób) – 02.02.2020 - 29.02.2020. Staże odbywać się będą we włoskich przedsiębiorstwach. Każdej grupie wyjeżdżającej na staż zostanie zapewniona opieka dwóch opiekunów – nauczycieli ze szkoły.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie będą mieli możliwość kreatywnego rozwoju zawodowego, zdobycia wiedzy i konkretnych umiejętności, poznają nowe standardy usług i produktów. Projekt jest szansą na podniesienie umiejętności w zakresie posługiwania się językiem obcym, szczególnie branżowym, podniesienie umiejętności interpersonalnych, kształtowanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości, zdecydowania w działaniu, odpowiedzialności. Przede wszystkim jednak udział w zagranicznym stażu zawodowym zwiększy szanse młodych osób na europejskim rynku pracy.
Wyjazd na staż zostanie poprzedzony dodatkowymi zajęciami przygotowawczymi. Uczniom zapewnione zostanie wsparcie językowe mające na celu poznanie bliżej słownictwa branżowego oraz wsparcie kulturowe celem, którego jest poznanie kultury i obyczajów kraju goszczącego jakim będą Włochy. Uczniowie otrzymają także wsparcie pedagogiczne, podczas którego przeprowadzone zostaną warsztaty motywacyjno-integracyjne.
Z każdym uczniem wyjeżdżającym na staż zostanie podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nowe umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży zostaną potwierdzone poprzez uznawane w całej Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz zaświadczenia krajowe wystawione przez organizację partnerską oraz szkołę. Uczestnikom projektu zostanie zapewniona odzież robocza wymagana przez zagranicznych pracodawców.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, kieszonkowe, wycieczki w ramach programu kulturalnego, transport lokalny we Włoszech zostaną pokryte z budżetu projektu.
Współpraca ze szkołą w Hagen
Od dłuższego czasu CEE-H i Kaufmannschule Hagen tworzą jako zaprzyjaźnione szkoły partnerstwa i razem realizują projekt w ramach E -twinning (Ich zeige dir mein Land). Na początku 2020 w ramach projektu spodziewamy się wizyty niemieckich uczniów i koordynatorów projektu w CEE-H. Celem projektu jest udoskonalenie znajomości języka niemieckiego, nawiązanie znajomości z niemieckimi uczniami i oraz poznanie kultury naszych sąsiadów.
Na stronie szkoły w Hagen znajdziecie notatkę o naszym projekcie - Schulpartnerschaft mit polnischer Schule in Tarnowitz
Tekst: Izabela Ruba-Gałuszka
"Sprawdź się w roli tłumacza" - wyniki
1 lutego 2019 roku uczestnicy konkursu "Sprawdź się w roli tłumacza" zmagali się z tłumaczeniem fragmentu anglo- lub niemieckojęzycznego (do wyboru) baśni Braci Grimm "Stoliczku, nakryj się".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom gratulujemy:)
Nagrody już wkrótce:)
Tekst: Grażyna Jarząbek
Archiwum Aktualności