Klub Absolwentów i Sympatyków Ekonomika w Tarnowskich Górach ogłasza szóstą edycję stypendium dla przedsiębiorczych uczniów Ekonomika - na okres drugiego semestru roku szkolnego 2017/2018.
Ocenie będzie podlegać działalność ucznia w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018.
Zgodnie z regulaminem o stypendium KAiSE mogą ubiegać się uczniowie klas 2-4 Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej, którzy wykazali się aktywną i przedsiębiorczą postawą w szkole, a także poza szkołą.
Stypendium przyznawane jest w szczególności za:
* pracę na rzecz społeczności szkolnej;
* pracę na rzecz klasy;
* pracę na rzecz Stowarzyszenia;
* pozyskiwanie funduszy dla Szkoły oraz Stowarzyszenia;
* aktywność zawodową;
* działalność wolontaryjną;
* aktywność w środowisku lokalnym;
* postawę przedsiębiorczą.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW - 5 MARCA 2018 r.
Wnioski dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie www.ekonomik-absolwent.edupage.org
Nabór wniosków do stypendium KAiSE
II miejsce siatkarek!
W styczniu nasza szkoła była organizatorem rozgrywek grupowych w ramach Powiatowej Licealiady w Piłce Siatkowej Juniorek. Gościliśmy na naszym parkiecie zespoły dziewcząt z Rolnika, Chemika i Kolejówki. Dziewczęta z Ekonomika pokonały w setach 2:0 wszystkie rywalki, plasując się na pierwszym miejscu w grupie i awansując do meczów finałowych. Z drugiego miejsca do baraży przeszły dziewczęta z Kolejówki. Miejsce trzecie w grupie zajęła reprezentacja Chemika, a ostatnia lokata przypadła Rolnikowi.
21 lutego br. rozegrano w Staszicu mecze finałowe. Drużyna dziewcząt z Ekonomika pokonała Sempołowską 2:0, niestety nie udało się wygrać ze Staszicem (2:1). Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce – LO Staszic
II miejsce – Ekonomik
III miejsce – LO Sempołowska
IV miejsce – LO Radzionków
Gratulacje i podziękowania dla naszych siatkarek za walkę do końca mimo kontuzji!!!!!
Tekst: Jolanta Winszczyk
Akcja dla Cichego Kąta
Jak co roku włączamy się w akcję dla " Cichego Kąta".
Obecnie przebywa w nim wiele chorych zwierząt. Zbieramy najbardziej potrzebne środki:
- proszki do prania
- papierowe ręczniki
- płyny typu Domestos
- środki pieniężneProsimy o przynoszenie wyżej wymienionych artykułów do biblioteki szkolnej do dnia 15 marca. Bardzo liczymy na Waszą pomoc!
Spotkanie z kulturą koreańską
12 lutego 2018 r. młodzież klas Ia, Ib, IIa, IIIa i IIIc wraz z opiekunami wybrała się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. „Cho-Hon”. Sztuka ta wystawiona została przez Narodowy Teatr Koreański i opowiada o losach kobiet, m.in. koreańskich, zmuszanych do prostytucji przez armię japońską w latach II wojny światowej.
fot. Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Następnego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które poprowadziła Lisa Saessak Lee, kierownik biura tegoż teatru, jak również dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia, Paweł Klica.
Młodzież uczestnicząca w tym spotkaniu dowiedziała się wiele o kulturze Korei Południowej, ale nie tylko. Okazało się, że nasi uczniowie będą mieli możliwość wyjazdu do tego kraju w ramach wymiany. Poza tym była mowa o historii koreańskiego teatru, który początkowo, jak się okazuje, był wystawiany na ulicy. Prowadzący dodali również, że teatr ten posiada elementy teatru rosyjskiego, a także europejskiego. W koreańskim teatrze sztuka powinna się sprzedać, więc obecnie panuje moda na gwiazdy pop. Oprócz tego kolory, światło – to efekty, które są niezbędne w tego typu teatrze. Dowiedzieliśmy się, że spektakl, który mieliśmy przyjemność wręcz przeżyć, to eksperyment jeśli chodzi o teatr koreański. Jest to sztuka bez słów, jednak reżyser tego spektaklu, Ji Wook Kim, genialnie łączy taniec, muzykę i śpiew. „Cho-Hon”, czyli „Przywoływanie umarłych dusz” to także przedstawienie, dzięki któremu można zapoznać się z koreańskimi obrzędami pogrzebowymi.
Było to niezwykłe spotkanie, gdyż mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji związanych z Koreą Południową. Poza tym uczestnicy zadawali pytania związane nie tylko ze sztuką, ale i teatrem w ogóle. Na koniec wszyscy razem stanęliśmy do zdjęcia. :D
Tekst: Marcelina Schmidt, fot. Aleksandra Koziol
Zabawa karnawałowa w DPS
7 lutego 2018 r. poproszono nas o pomoc w przygotowaniu zabawy karnawałowej w Domu Pomocy Społecznej "Przyjaźń". Niestety większość wolontariuszy wyjechała na zimowe ferie. Okazało się, że tylko Agata z IIIa dysponowała wolnym czasem i chętnie zgodziła się pójść na imprezę.
Przez 3 godziny, wspólnie z opiekunami pensjonariuszy, pomagała w przygotowaniu posiłków, roznosiła jedzenie i picie, rozmawiała z uczestnikami zabawy, a kiedy wystąpił zespół i zagrał kilka utworów, z ochotą zaczęła tańczyć z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej.
Brawo Agata! Dziękujemy za poświęcony czas i dobre serce!Tekst: Joanna Kaliga
Wolontariat w Knurowie
Trzy uczennice z naszej szkoły Katarzyna i Ola z III c oraz Olivia z III b w czwartek 08.02.2018 r. dla dzieci ze świetlicy bł. Edmunda Bojanowskiego w Knurowie przygotowały i poprowadziły zabawy taneczne.
Dla dzieci było to ogromne przeżycie i radość, a dla nas - kolejna okazja, by doświadczyć radości dawania i dzielenia się - tym razem nie rzeczami materialnymi, ale swoim czasem i talentami. Wolontariat to jedna z form prężnie działających w naszej szkole, dzięki czemu młodzież ma okazję rozwijać dobro, które przecież tkwi w każdym z nas.
Tekst: s. Nikola Grzegorzek
Festiwal Przedsiębiorczości - podsumowanie
W programie TgStacji z 25 stycznia 2018 r. ukazało się podsumowanie Festiwalu Przedsiębiorczości Ekonomika. Zachęcamy do obejrzenia.
Ponadto młodzież z grupy PRO-ART przygotowała obszerną relację z Festiwalu. Dziękujemy!
O Festiwalu przeczytacie również na stronie Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach: Festiwal Przedsiębiorczości w Ekonomiku.
Z wizytą w DPS "Przyjaźń"
Dnia 30 stycznia zaproszono nas do Domu Pomocy Społecznej "Przyjaźń" na imprezę "Urodziny miesiąca".
Pani Dyrektor podziękowała wszystkim wolontariuszom, wyróżniła również młodzież z "Ekonomika". My ze swojej strony obiecałyśmy dalszą współpracę. Rozmawiając z pensjonariuszami przy kawie i ciastku, wysłuchałyśmy koncertu kolęd, wykonanych przez opiekunów i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.
Dziękujemy Agacie i Sabinie za poświęcony czas.
Tekst: Joanna Kaliga
W Domu Małego Dziecka
24.01.2018 r. uczniowie naszej szkoły m.in. z klasy Ia, Ic, IIb i IIIb wraz z opiekunami s. Nikolą Grzegorzek i wychowawcą kl. I a Panem Andrzejem Grochowiną w ramach wolontariatu udali się do Domu Małego Dziecka w Gliwicach.
Praca i zabawa z najmniejszymi podopiecznymi to nie tylko radość, ale szkoła życia. To niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w naszych sercach. Szkoła nasza uczy i wychowuje, Ekonomik do życia przygotowuje!
Tekst: s. Nikola Grzegorzek
Festiwal Przedsiębiorczości
Festiwal Przedsiębiorczości w Ekonomiku - pierwsze biznesowo-edukacyjne wydarzenie w szkole ponadgimnazjalnej powiatu tarnogórskiego - okazał się wielkim sukcesem naszej szkoły. W dniach 23 – 25 stycznia br. gościliśmy w szkole firmy, uczelnie wyższe oraz organizacje społeczne, które przedstawiły swoje oferty biznesowe, edukacyjne, a także prowadziły bardzo ciekawe warsztaty oraz prelekcje.
Motywami przewodnimi pierwszego dnia były: inwestycje i planowanie finansów osobistych. Dzień rozpoczął się prelekcją pracowników oddziału ZUS w Zabrzu, dotyczącą naszych przyszłych emerytur. Zajęcia przeprowadzili Barbara Echolc oraz Sebastian Jankowski. Następnie uczniowie dowiedzieli się jak zebrać kapitał na przyszłość dzięki odpowiednim inwestycjom w fundusze inwestycyjne oraz planowaniu wydatków podczas całego życia. Opowiedzieli o tym Jakub Michałowski oraz Paweł Plata z Banku Zachodniego WBK TFI S.A. oraz Dyrektor Okręgu OVB Allfinanz Polska – Łukasz Kawczyk.
W tym dniu pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego zorganizowali dla uczniów grę edukacyjną pt. „Ekonomia społeczna”. Ponadto pracownicy oddziału Banku Zachodniego WBK S.A. w Tarnowskich Górach zapoznali uczniów ze specyfiką pracy w banku oraz przedstawiali przez trzy dni na swoim stoisku promocyjnym ofertę usług bankowych.
W kolejnych dniach miały miejsce ciekawe i oryginalne wykłady pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dr Witold Gradoń z Katedry Bankowości i Rynków Finansowych przedstawił temat obiegu pieniądza w gospodarce. Dr Michał Jaśniok omówił marketingowe poziomy produktów FIFA 18 i The Sims 4. Z kolei Rzecznik Prasowy UE w Katowicach – Marek Kiczka przedstawił temat: "Współpraca z mediami, czyli jak grać do jednej bramki". Ponadto Uniwersytet Ekonomiczny przedstawiał na swoim stoisku promocyjnym ofertę edukacyjną dla tegorocznych maturzystów. Gościliśmy także przedstawiciela Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, który prowadził warsztaty dotyczące wystąpień publicznych.
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Rudzka Agencja Rozwoju „INWESTOR” zapoznali uczniów z tematyką ekonomii społecznej i wyjaśnili zasady funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych. Ponadto odbyły się warsztaty z doradcami finansowymi OVB Allfinanz Polska, którzy wtajemniczyli uczestników w możliwości pracy i współpracy z biurem firmy mieszczącym się w Tarnowskich Górach.
W drugim dniu Festiwalu firma Just In Time Logistics sp. z o.o. spotkała się z klasą I d z kierunku technik spedytor na warsztacie pt. „Spedytor – architekt transportu”.
Trzeci dzień upłynął pod hasłami: marketing i reklama. Po wykładzie dra M. Jaśnioka z UE w Katowicach odbyły się warsztaty dla klas technikum organizacji reklamy z właścicielem Agencji Reklamy AR CODEO. Uczestnicy poznali tajniki pracy grafika komputerowego, projektanta i wykonawcy reklam i innych usług reklamowych.
Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia było spotkanie z firmą Cashback World i marketerami promującymi tę firmę – Krzysztofem i Haliną Kandora. Uczestnicy spotkania poznali firmę Cashback World, możliwości zarabiania dzięki robieniu zakupów przez program zakupowy oraz fundacje pomagające ludziom na całym świecie. Prelegenci nawiązali do projektu edukacyjnego Cashback z Ekonomikiem, dzięki któremu uczniowie mogą zgłębić tajniki marketingu sieciowego, rozpocząć budowę własnego biznesu oraz wspierać swoją szkołę poprzez robienie codziennych zakupów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Festiwalu Przedsiębiorczości.
Dziękujemy serdecznie wszystkim partnerom za poświęcony czas uczniom Ekonomika.Partnerami wydarzenia byli:
- Bank Zachodni WBK S.A. o/Tarnowskie Góry
- Bank Zachodni WBK TFI S.A.
- OVB Allfinanz Polska – Dyrekcja Okręgu Łukasz Kawczyk
- ZUS o/Zabrze
- Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego
- Just In Time Logistics sp. z o.o.
- Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
- Rudzka Akademia Rozwoju INWESTOR w Rudzie Śl.
- Agencja Reklamy AR CODEO z Tarnowskich Gór
- Cashback World
- Stowarzyszenie Klub Absolwentów i Sympatyków Ekonomika w Tarnowskich Górach
Tekst: Marcin Michalik, fot. Maks Małota
Wyjazd do Teatru Korez
22 stycznia b.r. chętni uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Korez na spektakl pt. „Kto nie ma, nie płaci”.
Sztuka opowiada o perypetiach dwóch bohaterek, które pod wpływem różnych wydarzeń wplątują się w kradzież w jednym z marketów. Historia opowiada o próbie ukrycia „łupów” przed mężami, a przedstawiona jest w iście mistrzowski sposób.
Szybka akcja, prześmieszne dialogi... To spowodowało, że śmialiśmy się od chwili wkroczenia aktorów na scenę, aż do momentu przyjazdu na dworzec w Tarnowskich Górach :) Oczywiście kilka słów refleksji na temat obejrzanego spektaklu również padło.
Młodzieży tak bardzo spodobało się przedstawienie, teatr i aktorzy, że kolejny wyjazd już 26 lutego 2018 r. na spektakl pt. „Cholonek”.Tekst: Marcelina Schmidt
Dzień Maturzysty
W Nowym 2018 Roku do Ekonomika zawitały *gwiazdy polskiej i zagranicznej telewizji oraz ikony popkultury. 8 stycznia odbył się bowiem Dzień Maturzysty, w czasie którego uczniowie klas czwartych w iście gwiazdorskiej scenerii parodiowali w tańcu, śpiewie i kabarecie sylwetki znanych osobistości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Magda Gessler, Adele, Lady Gaga czy Freddie Mercury. Tegoroczni Maturzyści zaprosili nas również do kawiarenki, w której skosztować można było swojskich wypieków i sałatek.
*Gwiazda – osoba określana mianem gwiazdy często postrzegana jest przez swoich fanów jako autorytet i wzór do naśladowania. Samo pojęcie gwiazdy związane jest ze zjawiskiem popkultury i związanymi z nią środkami masowego przekazu, dzięki którym informacje docierają do szerokiej publiczności.
Tekst: Agata Światły, fot. Daria Wójtowicz, Maks Małota
Jasełka
W dniu 22 grudnia 2017 r. w bożonarodzeniowy nastrój i magię świąt wprowadzili nas uczniowie z klasy Ia TE. Pod okiem s. Nikoli wystawili oni jasełka, w czasie których przedstawili m.in. scenę stworzenia człowieka i grzechu pierworodnego, ale także zwiastowanie i narodziny Dzieciątka Jezus. Oprawę muzyczno-wokalną zapewnili uczniowie z klasy Id oraz IVc.
W trakcie uroczystej akademii rozstrzygnięto konkurs tłumaczeniowy z języka niemieckiego oraz konkurs o świętych. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu wszystkich uczniów złożyli Dyrekcji oraz Gronu Pedagogicznemu świąteczne życzenia.
Po zakończonej akademii w salach lekcyjnych odbyły się tradycyjne klasowe spotkania opłatkowe.
Tekst: Agata Światły
E-twinning
We wrześniu Pani Izabela Ruba-Gałuszka i Pani Beata Kapcia nawiązały współpracę z Panią Marzeną Wosz, nauczycielem ze szkoły Kaufmannschule w Hagen w ramach platformy E-twinning.
W październiku powstał projekt plastyczny, który został zrealizowany w listopadzie i w grudniu 2017 przez uczniów klas Ia, Ib, Ic. Uczniowie nawiązali znajomość korespondencyjną z uczniami ze szkoły Kaufmannschule w Hagen w celu pogłębienia znajomości języka niemieckiego, lepszego poznania siebie oraz swych krajów.
Na początku grudnia nasi uczniowie wykonali świąteczne figurki z masy solnej, które wraz życzeniami zostały wysłane do szkoły partnerskiej. Uczestnicy projektu z Niemiec przysłali naszym uczniom przepisy kulinarne, świąteczne życzenia i słodkie upominki.
Tekst: Izabela Ruba-Gałuszka
Paczki wręczone
Coroczna akcja na rzecz Domu Dziecka w Bytomiu Stolarzowicach pod hasłem "Zostań św. Mikołajem" i tym razem udała się.
5 grudnia 2017 r. z okazji Mikołajek dzieci i młodzież otrzymały od nas piękne prezenty.Za organizację i zaangażowanie oraz wrażliwość i dobre serce dziękuję uczniom klasy Ic, IIIc, IVc i IIIa. Wasze paczki sprawiły wychowankom dużo radości, dzięki Wam zagościł na ich twarzach uśmiech. Jesteście niezwykli, dziękuję i życzę Wam Wesołych Świąt :)
Tekst: Grażyna Jarząbek
5. edycja Szlachetnej Paczki
Już po raz piąty Ekonomik przygotował Szlachetną Paczkę dla wybranej rodziny z terenu powiatu tarnogórskiego. Na ten cel uzbieraliśmy 2018,54 zł, w tym 1818,54 zł pochodziło ze zbiórki przeprowadzonej wśród uczniów i pracowników szkoły, a 200 zł dołożyło Stowarzyszenie Klub Absolwentów i Sympatyków Ekonomika. Zebraliśmy również artykuły żywnościowe, zabawki, kołdrę, poduszki, odzież i obuwie o szacunkowej wartości ok. 1500 zł.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz uczniom zaangażowanym w zakupy i pakowanie prezentów. W szczególności dziękujemy Karolinie i Marcie z kl. 3a oraz Emilii, Karolinie i Julii z kl. 3b za pomoc podczas zakupów w sklepie Carrefour. Podziękowania także należą się całej kl. 3b za zorganizowanie kartonów oraz spakowanie prezentów.
W tym roku wolontariuszem naszej wybranej rodziny była Emilia z kl. 3b. Co roku paczki z Ekonomika do magazynu Szlachetnej Paczki w Tarnowskich Górach przewozi dla nas nieodpłatnie Firma VENDO-TRANS Robert Michalik. Dziękujemy. Przy okazji serdecznie dziękujemy także Panu Robertowi za nieodpłatne przywiezienie do szkoły pięknej dużej choinki.
Zebrane środki pieniężne wydaliśmy na:
- zakup kuchenki gazowo-elektrycznej HAIER: 699 zł
- zakupy w Carrefour: 1098,73 zł
- 2 kartki świąteczne: 10 zł
- specjalne upominki: 204,45 zł
- reszta przekazana Samorządowi Uczniowskiemu: 6,36 złTegoroczną Szlachetną Paczkę w Ekonomiku koordynowali prof. Beata Kapcia oraz prof. Marcin Michalik.
Tekst: Marcin Michalik
Wolontariat
Już od kilku lat nasza szkoła pomaga dzieciom z Domu Dziecka poprzez wolontariat i zbiórkę darów. W tym roku były to kaszki smakowe, mleko Bebiko oraz Pampersy. Z całego serca dziękujemy wszystkim klasom i indywidualnym ofiarodawcom, którzy ofiarowując swój dar, przyczynili się do przygotowania paczek, natomiast klasie Ib za ofiarowany czas, zabawę i śpiewy z dziećmi. Dziękujemy za ofiarowane serce.
Tekst: s. Nikola Grzegorzek
Archiwum Aktualności