• Aktualności

            • Mannequin Challenge

            • Ponad 100 uczniów Ekonomika wzięło udział w nagraniu nowego hitu Internetu, jakim w ostatnim czasie jest tzw. Mannequin Challenge. Zapraszamy do obejrzenia jedynego w swoim rodzaju Mannequin Challenge, wykonanego przez naszych uczniów! 

            • Rok Wolontariatu trwa!

            • Rok Wolontariatu w Ekonomiku to wiele inicjatyw, pomysłów i zaangażowania młodzieży. Kolejną akcją, w którą włączyli się uczniowie oraz nauczyciele Ekonomika to zorganizowanie paczek świątecznych dla dzieci z Domu Dziecka w Częstochowie. Z ofiarowanych przez uczniów i nauczycieli darów udało się zrobić piękne paczki ze słodyczami, odzieżą, zabawkami i artykułami szkolnymi. Za parę dni, w Dniu św. Mikołaja, paczki dotrą do dzieci! Radości z pewnością będzie wiele. Wszystkim za wszystko wielkie Bóg Zapłać!

              Tekst: s. Nikola Grzegorzek

                   

            • Akcja Cukierek

            • Dnia 22 listopada 2016 r. po raz 14-ty w naszej szkole odbyła się Akcja Cukierek! Każdy uczeń wchodząc do szkoły przyniósł "bilet wstępu" jakim był cukierek. W tym roku zebraliśmy 12 kilogramów słodyczy, które wkrótce zostaną wysłane dla Polaków na Ukrainie. 

              Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji! Akcję Cukierek zorganizowała klasa Ic.

              Tekst: Agata Hutera

                   

            • Dzień Kawy

            • Uczniowie klasy Ic oraz Samorząd Uczniowski 18 listopada 2016 r. zorganizowali w szkole Dzień Kawy. Pomysłodawcy tej akcji rozdali w tym dniu kilkadziesiąt kubków kawy. Ze względu na duże zainteresowanie jakim cieszyła się ta akcja, organizatorzy już teraz zapraszają na kolejny "Dzień kawy".

              Tekst: Dawid Hajda

            • Wyjazd do Teatru Rozrywki

            • Dnia 16 listopada 2016 r. (środa) razem z naszymi nauczycielami: p. Marceliną Schmidt, p. Beatą Kusiak oraz p. Hanną Radomską pojechaliśmy na musical pt. "Jesus Christ Superstar" do Teatru Rozrywki w Chorzowie.

              Spektakl przedstawia historię Jezusa widzianego oczami jego zwolenników oraz przeciwników w ostatnim tygodniu przed jego ukrzyżowaniem. Opowieść zostaje ukazana w sposób nowoczesny i łatwy do zrozumienia. Widzimy tam miłość, nienawiść, dumę, ale i strach, wiarę oraz wiele wątpliwości. Jezus – główny i zarazem tytułowy bohater - jest człowiekiem, który ma do spełnienia konkretną misję. Przedstawiony zostaje jako osoba, która silnie wierzy w swoje ideały i bardzo cierpi, kiedy ludzie czynią zło. Kolejną ważną w tym musicalu postacią jest Judasz, który zostaje ukazany jako swoisty głos rozsądku. Ma sporo partii solowych. Judasz zdradza Jezusa, choć nie do końca świadomie. Prowadzi to jednak do nieprzyjemnego zakończenia całej sytuacji. Ciekawą postacią tej sztuki jest również Maria Magdalena, która darzy Jezusa silnym uczuciem namiętności. Jako jedyna pozostaje u boku Chrystusa do samego końca.

              Spektakl został przedstawiony w świetny sposób. Niesamowite głosy aktorów, jak i wielki talent muzyków umożliwiły przeżywanie wielu emocji podczas słuchania i oglądania sztuki. Temat religijny przedstawiony na scenie w klimacie rocka był bardzo ciekawy i bardzo pozytywnie odebrany. Dowodem na to był zasłużony podwójny aplauz. Pobyt w teatrze będziemy wspominać długo i pozytywnie.

              Dziękujemy Pani Marcelinie Schmidt za zorganizowanie wyjazdu, a Paniom Beacie Kusiak i Hannie Radomskiej za opiekę nad grupą.

              Tekst napisała uczennica klasy 2b TE - Roksana. Dziękujęmy za relację.      

            • II miejsce w województwie!

            • 21 listopada 2016 r. w Hali Tenisa Stołowego TTS Polonii Bytom odbył się wojewódzki Finał Licealiady Juniorów i Juniorek w Tenisie Stołowym. W turnieju udział wzięło osiem najlepszych zespołów juniorek i juniorów z województwa śląskiego. Nasze zawodniczki zmierzyły się w meczach singlowych oraz deblach z reprezentacją Zabrza, Tychów oraz Cieszyna i awansowały do półfinału turnieju, w którym po zaciętej walce pokonały zespół z Częstochowy. Mecz finałowy dziewczęta rozegrały z reprezentacją Tychów. Reprezentacja Ekonomika, po ponad sześciogodzinnym turnieju wywalczyła II miejsce na podium! Jest to ogromny sukces naszych zawodniczek. Gratulujemy zaszczytnego miejsca na podium i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na każdym etapie zawodów.

              Tekst: Agata Światły

                   

            • Backstage - Kalendarz Ekonomik 2017

            • Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z sesji fotograficznej do Projektu Kalendarz Ekonomik 2017. Autorami zdjęć są Karolina Mazur, Agata Neuman oraz Patrycja Lisy.

                        

            • Dzień Pluszowego Misia

            • 18 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z Przedszkola nr 4, uczennice  Gimnazjum  nr 1 i Ekonomika, świętowali razem. Zabawy, śpiewanie piosenek, rysowanie, taniec i gimnastyka trwały całą godzinę. Dzieci dowiedziały się, kto wymyślił Misia.  Przyniosły też do przedszkola prezenty w postaci pluszaków. Oczywiście trzeba było zjeść nieco miodu!!!

              Tekst: Tatiana Konatkiewicz-Brol

                   

            • Projekt KALENDARZ EKONOMIK 2017

            • Młodzież oraz nauczyciele naszej szkoły od lat podejmują szereg działań mających na celu promocję szkoły w środowisku lokalnym. W bieżącym roku szkolnym uczniowie Ekonomika przy wsparciu Klubu Absolwentów i Sympatyków Ekonomika w Tarnowskich Górach po raz pierwszy podejmą działania mające na celu stworzenie Kalendarza Ekonomik 2017. Projekt oprócz wymiaru marketingowego będzie okazją do pozyskania funduszy na rzecz szkoły.

              W projekt zaangażował się zespół uczniów, którzy, pracując od połowy października 2016 r. pod opieką nauczycieli - p. Beaty Kusiak, p. Agaty Światły oraz p. Marcina Michalika tworzą kalendarz, ukazujący kierunki kształcenia istniejące w Ekonomiku oraz atmosferę życia szkolnego. Plakat, promujący kalendarz wykonał p. Stanisław Tarasek - dziękujemy za pomoc!

              Zespół uczniów opracował już plan działania na najbliższe miesiące, przygotował zebranie organizacyjne, dotyczące projektu, zaprosił uczniów do uczestniczenia w sesji fotograficznej, wybrał najlepsze pomysły na wykonanie sesji.

              W piątek 18 listopada od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia trwały sesje zdjęciowe. W roli głównych fotografów gościliśmy naszych absolwentów z kierunku technik organizacji reklamy - Krzysztofa Magnuskiego oraz Piotra Zająca. Sesje dokumentowali również uczniowie z klasy IV TOR - Agata Neuman, Patrycja Lisy oraz Marcin Oleszko, a także uczennica klasy II TOR Karolina Mazur. Dla wszystkich uczestników projektu był to bardzo wyczerpujący dzień, ale wierzymy, że efekty ich pracy będą jak zwykle oryginalne.

              Obecnie trwają prace nad obróbką zebranego materiału i opracowaniem graficznym Kalendarza.

              Już dziś zachęcamy do głosowania na nasz projekt na stronie wydawnictwa Nowa Era, gdyż jako projekt edukacyjny bierze on udział w konkursie "Projekt z klasą".

              Głosowanie będzie trwało przez dwa pierwsze tygodnie grudnia. 

              Numer naszego projektu to: 00206 

              Projekt Kalendarz 2017: 
              http://www.nowaera.pl/component/projektzklasa7/projekty/pokaz/2256.html

              Tekst: Agata Światły, Marcin Michalik

            • Beneficjentka Sportowej Akademii Veolii

            • Uczennica klasy 3b - Natalia została beneficjentką 8. edycji Sportowej Akademii Veolii. Kandydaturę Natalii wyłoniono spośród ponad 170 zgłoszeń. Zawodniczka MKS Skarbek znalazła się wśród 21 młodych sportowców z całej Polski, którzy rozpoczęli 4 listopada 2016 r. podczas uroczystej gali na PGE Narodowym przygodę z programem.

                   

              Sportowa Akademia Veolii to innowacyjny program edukacyjny w polskim sporcie, adresowany do utalentowanej sportowo młodzieży w wieku 14-18 lat, którego celem jest wsparcie rozwoju ich kariery sportowej (http://www.sportowaakademiaveolii.pl/).

              Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów sportowych!

              Tekst: Agata Światły

            • IX Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

            • 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Kolejna, 98 rocznica tego wydarzenia została uczczona w Ekonomiku w tradycyjny sposób. 14 listopada odbył się IX Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Jak zwykle mogliśmy wysłuchać pieśni tradycyjnych, jak i nowych piosenek o tematyce patriotycznej. W tej edycji Konkursu oprócz uczniów Ekonomika, do rywalizacji w osobnej kategorii stanęli uczniowie z gimnazjów. Gościliśmy reprezentantów: Gimnazjum nr 10 w Bytomiu, z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Radzionkowie, Gimnazjum nr 15 w Bytomiu, Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach, Gimnazjum w Zbrosławicach oraz Gimnazjum w Brynku. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i sprawili niemały kłopot członkom jury oceniającego występy.

                    

              Pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji uczniów Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej zajęli uczniowie z klas:

              I miejsce - klasa IVa

              II miejsce - klasa IIa

              III miejsce - klasa IIIa

              Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy za rok na jubileuszowy X Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.

              Tekst: Łukasz Sitarz

            • Trzecia edycja stypendium KAiSE

            • Ucznowie Ekonomika po raz trzeci mogli ubiegać się o stypendium Klubu Absolwentów i Sympatyków Ekonomika. Warunkiem uzyskania pozytywnej opinii Komisji Stypendialnej było przedstawienie i udokumentowanie m.in. pracy na rzecz społeczności szkolnej, klasy i Klubu, aktywności zawodowej, działalności wolotaryjnej, aktywności w środowisku lokalnym czy postawy przesiębiorczej. Stypendium na okres pierwszego semestru roku szkolnego 2016/2017 otrzymało 4 uczniów.

               Stypendia wręczono podczas IX Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Serdecznie gratulujemy!!!

              Tekst: Marcin Michalik

            • Ufundowane uczniom Ekonomika

            • Klub Absolwentów i Sympatyków Ekonomika wspiera działalność szkoły od początku jego powstania. Tym razem mamy przyjemność zaprezentować rzeczowe efekty działalności Klubu na rzecz tarnogórskiego Ekonomika. Oto wykaz wybranych rzeczy ufundowanych dla CEE-H lub bezpośrednio uczniom.

              Darowizny w roku 2015: 
              1. Złote Karole – XXI FTE (III 2015) 140,05
              2. Nagrody – XXI FTE (III 2015) 571,76
              3. Półka-wózek na książki (III 2015) 89,99
              4. Remont toalety męskiej (IV 2015) 937,72
              5. Książki – nagrody za II edycję Cashflow (V 2015) 163,88
              6. Nagrody – II Nocny Maraton Aerobiku (V 2015) 73,97
              7. Książki – Pan Tadeusz 20 egz. (VI 2015) 155,60
              8. Książki do biblioteki (IX-X 2015) 648,16
              9. Piłki do ćwiczeń (X 2015) 527,61
              10. Paczki świąteczne dla uczniów (XII 2015) 484,51

              Darowizny w roku 2016: 
              1. Złote Karole – XXII FTE (III 2016) 110,04
              2. Nagrody – zakończenie klas czwartych (IV 2016) 190,00 
              3. Kurtka dla ucznia (IV 2016) 130,00
              4. Przypinki – III Nocny Maraton Aerobiku (V 2016) 107,99
              5. Mikrofon bezprzewodowy nagłowny 1089,00
              6. Sprzęt sportowy (piłki do koszykówki, rakietki do tenisa) 276,28
              7. Sprzęt sportowy (piłki do siatkówki, zestawy do badmintona, ciężarki) 1164,75

              Dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na więcej!

              Tekst: Marcin Michalik

            • I miejsce po raz drugi i trzeci

            • W dniu 3 listopada 2016 r. reprezentacja juniorek w tenisie stołowym zdobyła I miejsce w Rejonowych Zawodach Tenisa Stołowego szkół ponadgimnazjalnych, odbywających się w Lublińcu.

                   

              Dziewczęta awansowały tym samym do Okręgowego Finału Wojewódzkiego Grupy I, który odbył się w dniu 8 listopada 2016 r. w Hali Tenisa Stołowego TTS Polonii Bytom. Rozgrywki przeprowadzono systemem "każdy z każdym". W wyniku zaciętej rywalizacji z drużynami z Bytomia, Gliwic oraz Zabrza dziewczęta z Ekonomika awansowały do finałów wojewódzkich wszystkich grup, zajmując tym samym I miejsce w grupie I. Jest to ogromny sukces naszych zawodniczek. Gratulujemy!!! Dziewczęta trzymamy kciuki za finał!!! Gratulujemy także drużynie juniorów z tarnogórskiego Mechanika, która również zakwalifikowała się do finałów. Powodzenia w kolejnym etapie!

              Tekst: Agata Światły

                        

            • Konkurs na logo

            • Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na projekt loga samorządu. Prace mogą być wykonane dowolną techniką w formacie A4. Projekty należy wysłać na mail: esamorzad@gmail.com w pliku .pdf lub .cdr do 30 listopada 2016 r. Czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń lub u członków Samorządu. 

              Tekst: Dawid Hajda

            • Wyniki konkursu językowego!

            • 27 października 2016 r. w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się konkurs poprawności językowej "Jak cię słyszą, tak cię piszą". W sumie 90 uczniów klas pierwszych rozwiązało test lecz tylko 10 z nich dostało się do drugiego etapu konkursu. 

              Gratulujemy oraz życzymy powodzenia w kolejnym etapie! 

              Tekst: Dawid Hajda

          • SIGG I KURS E-LEARNINGOWY
            • SIGG I KURS E-LEARNINGOWY

            • Już po raz 15. nasza szkoła bierze udział w projekcie „Rekiny przedsiębiorczości”. Rekiny przedsiębiorczości to nowoczesny projekt edukacyjny, na który składa się Szkolna Internetowa Gra Giełdowa oraz kurs e-learningowy. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG) to symulacyjna gra inwestycyjna, która uczy inwestowania na giełdzie. Uczniowie w zespołach 2-4 osobowych pod opieką nauczyciela inwestują wirtualne 20 000 zł.

              Zwycięzcy, czyli zespoły, które uzyskały najwyższą stopę zwrotu ze swoich wirtualnych inwestycji, a także najlepsi finaliści kursu e-learningowego zdobywają cenne nagrody. Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i Fundacji im. Lesława A. Pagi. Zespoły otrzymują dostęp online do rzeczywistych notowań giełdowych oraz systemu transakcyjnego, za pośrednictwem, którego zawiera się transakcje kupna-sprzedaży akcji notowanych na WIG30 i mWIG40. Kurs e-learningowy obejmuje wiedzę o metodach inwestowania oraz mechanizmach rządzących rynkiem kapitałowym. Do kursu uczniowie zgłaszają się indywidualnie. Kurs e-learningowy kończy się klasówką online.

              W projekcie „Rekiny przedsiębiorczości - (SIGG)” biorą udział zespoły uczniów z klas:1a,2a,2b,3a,3b. Opiekę nad uczniami, biorącymi udział w projekcie sprawuje mgr Teresa Sekuła.

              Tekst: Teresa Sekuła

            • Podsumowanie akcji ZNICZ

            • Jak co roku tak i w tym nasza szkoła brała udział w "Akcji Znicz". Uczniowie Ekonomika zebrali 139 zniczy, to prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Znicze zostały wysłane w piątek na Ukrainę, by tam zapłonąć na polskich grobach. Patronat nad  akcją objęło Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej z Bytomia.

              Tekst: Dawid Hajda

            • Występ pensjonariuszek Domu Pomocy

            • W dniu 20 października 2016 r. wolontariuszki z klasy 3b TE wraz z opiekunką p. Joanną Kaligą uczestniczyły w występie pensjonariuszek z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach. Panie zatańczyły taniec hinduski pt. "Radhe Radhe Bol". Występ odbył się w klimacie Bollywood. Po cudownym spektaklu był czas na rozmowę i podzielenie się wrażeniami. Dziękujemy za zaproszenie!

              Tekst: Agata Światły