• Aktualności

            • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

            • W sobotę 10 listopada młodzież Ekonomika uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej pułkownika Bernarda Drzyzgę, uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza AK prowadzącego dywersje na terenie III Rzeszy, oficera 2. Korpusu Polskiego, honorowego obywatela Tarnowskich Gór.

              Uroczystość zorganizowali 5. Pułk Chemiczny w Tarnowskich Gorach oraz Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej.

              Pułkownik Bernard Drzyzga żył w latach 1911-1994.

              Tekst: dyrektor Joanna Stomska

            • Rekord dla Niepodległej

            • W dniu 9 listopada 2018 r., o godz. 11:11 uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły, w ramach świętowania  100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie odśpiewali 4-zwrotkowy "Mazurek Dąbrowskiego", biorąc tym samym udział w akcji "Rekord dla Niepodległej". 

              Organizatorem akcji było  Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

               

               

                 

              W Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej hymn odśpiewało łącznie 289 osób (268 uczniów i  21 nauczycieli). Poprzez udział w akcji społeczność naszej szkoły przyczyniła się do uświetnienia obchodów 100. lecia odzyskania niepodległości - staliśmy się małą cząstką historii Polski.

              Tekst: wicedyrektor Hanna Klica

            • III miejsce w Olimpiadzie "Zostań Rachmistrzem"

            • 9 listopada uczniowie klas 4 technikum ekonomicznego wzięli udział w czwartej olimpiadzie „Zostań Rachmistrzem” zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości „Rachmistrz” działające przy Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Uczniowie rozwiązywali test oraz zadanie typu Casy Study. Oczekując na wyniki wzięli udział w wykładzie dotyczącym komunikacji w biznesie i nie tylko przeprowadzonym przez pracowników firmy PwC, która była jednym ze sponsorów konkursu oraz autorem tegorocznych zadań.

                 

              Trzecie miejsce wśród zgłoszonych 57 zespołów zajął zespół z Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej „OCEteam”.

                 

              Serdecznie gratulujemy wielkiego sukcesu Karolinie i Marzenie oraz zaangażowania i udziału naszym pozostałym reprezentantom.

              Uczniów do olimpiady przygotowały prof. Gabriela Piech oraz p. Monika Karczewska z naszej partnerskiej firmy ECDP – Business consulting. Opiekunem uczniów był prof. Marcin Michalik.

              Tekst, fot.: Marcin Michalik

            • Akcja Cukierek

            • W dniu 5 listopada 2018 r. uczniowie z klasy Ic TOR z wychowawczynią p. Barbarą Brewko oraz p. Tatianą Konatkiewicz-Brol zorganizowali w szkole Akcję Cukierek.

                 

              Celem tej corocznej akcji jest zebranie słodyczy, którymi obdarowani zostaną Polacy zamieszkujący Ukrainę. W tym roku uczniowie zebrali 7,5 kg cukierków i innych słodyczy, które wolontariusze i pracownicy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej z Bytomia przekażą naszym rodakom.

              Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! 

              Tekst: Agata Światły

            • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2018

            • Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach zorganizowali w dniu 17 października 2018 r. w Zespole Szkół Budowlano –Architektonicznych w Tarnowskich Górach, pierwsze powiatowe rozgrywki ekonomicznej gry symulacyjnej „Chłopska Szkoła Biznesu”. Wydarzenie to odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Honorowy patronat nad rozgrywkami objęła Starosta Tarnogórski Pani Krystyna Kosmala.

                 

              Gra powstała w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Chłopska Szkoła Biznesu to ekonomiczna gra planszowa inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej, w atrakcyjny sposób ukazującą mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej.

              Do udziału w rozgrywkach zaproszono uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych powiatu tarnogórskiego. W trakcie gry młodzież wcielała się w role rzemieślników, którzy produkują towary, handlują na jarmarku oraz organizują wyprawy handlowe przynoszące dochody. W czasie gry zadaniem każdego z graczy i każdego zespołu było zgromadzenie jak największego majątku.

                 

              Ekonomik reprezentowały dwie drużyny. Do drugiej tury i finałowej gry dostali się Marcin i Błażej. Nasza drużyna zajęła piąte miejsce.

              Tytuł Tarnogórskiego Mistrza Biznesu otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Budowlano – Architektonicznych w Tarnowskich Górach. Drugie miejsce zajęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, a trzecie miejsce uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach.

              Tekst: PUP Tarnowskie Góry, Marcin Michalik, fot. Tomasz Michali Fotografia

            • Rozgrywki w badmintonie

            • 25 i 26 października 2018 r. w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich odbyły się powiatowe rozgrywki w badmintonie juniorek i juniorów. Zawody przeprowadzono systemem „każdy z każdym” wśród dziewcząt oraz systemem „pucharowym” wśród chłopców. Nasze reprezentacje zajęły odpowiednio 4. i 5. miejsce.

              Młodzieży dziękujemy za zaangażowanie i życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym!

                   

              Tekst: Agata Światły

            • Wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia

            • W środę, 24 października b.r., młodzież klas IIa oraz IVa wybrała się wraz z opiekunami do Teatru Dormana na spektakl pt. ANTYGONA: jestem na NIE wyreżyserowanego przez Tomasza Kaczorowskiego. Odbył się on na dworcu PKP Będzin Miasto, gdzie teatr ten otworzył w tym roku Małą Scenę. 

                 

              Sztuka nawiązuje, jak sam tytuł wskazuje, do sztuki starożytnego tragika. Jednak sam spektakl nawiązuje przede wszystkim do współczesności. Reżyser udowadnia, że dzieło Sofoklesa ukazujące konflikt Antygony jest tak bliski dzisiejszym konfliktom. 

              Po przedstawieniu uczniowie Ekonomika mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących spektaklu, które poprowadził dla nich dyrektor tegoż teatru, Paweł Klica.

              Tekst: Marcelina Schmidt

            • Wycieczka do Gliwic

            • 19 października 2018 r. uczniowie Ekonomika z klas: Ib technik spedytor, 2b TE, I c TOR, wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do przystani motorowodnej w Gliwicach.

                       

              Kanał Gliwicki (niem. Gleiwitzer Kanal) – droga wodna łącząca Odrę z Gliwicami w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Kanał Gliwicki powstał w miejsce starego Kanału Kłodnickiego. Należy do kategorii kanałów żeglugowych dojazdowych, będących rodzajem kanałów łączących.

              Tekst: Aleksandra Koziol

            • Ranking Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego

            • Na stronie Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego opublikowano wyniki Wojewódzkiej Licealiady dziewcząt o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2017/2018.

              Na ponad 700 szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego nasza szkoła zajęła zaszczytne 21. miejsce, dzięki zdobyciu V miejsca w województwie w tenisie stołowym juniorek oraz II miejsca w województwie w piłce nożnej juniorek. 

              Bardzo serdecznie dziękujemy uczennicom-zawodniczkom, które przyczyniły się do tak wysokiej lokaty Ekonomika w roku szkolnym 2017/2018.

              Tekst: Agata Światły

            • EuroWeek - Szkoła Liderów

            • W dniach 10-14 października 2018 r. w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej uczniowie z klas II-IV technikum wraz z opiekunkami p. Beatą Kusiak oraz p. Agatą Światły uczestniczyli w obozie EuroWeek – Szkoła Liderów.

              Program EuroWeek jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Jego celem jest m.in. rozwijanie zdolności przywódczych, budowanie pewności siebie, integracja międzykulturowa czy budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji młodzieżowych.

                 

              W trakcie codziennych interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń prowadzonych przez szkoleniowców Fundacji - wolontariuszy m.in. z Dominikany, Wietnamu, Mjanmy, Indonezji młodzież kształtowała umiejętności społeczne – przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole. Dodać należy, że językiem do komunikacji był głównie język angielski.

                 

              Podczas wyjazdu młodzież mogła również podziwiać walory krajobrazowe Sudetów, uczestnicząc w pieszej wycieczce do Sanktuarium Marii Śnieżnej pod szczytem góry Igliczna i spacerach po Międzygórzu.

                    

              Tekst: Agata Światły, fot. Agata Światły, Marta Broll

            • Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

            • „Każdy gest nawet najdrobniejszy... zmienia świat, czyjś świat.” 

              Wolontariuszki z Centrum Edukacji Ekonomiczno - Handlowej dobrze rozumieją sens tych słów. 

                 

              Uczennice z klasy Ia z opiekunką Joanną Kaligą już po raz kolejny złożyły wizytę w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Gliwickiej. Zakupiły owoce i przygotowały poczęstunek dla wszystkich pensjonariuszek. Mieszkanki DPS-u bardzo się ucieszyły ze spotkania i podziękowały za smaczną sałatkę.

              Tekst: Joanna Kaliga

            • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

            • 19 października 2018 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyły się obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej.

                 

              W trakcie uroczystości p. dyrektor oraz nauczyciele z Ekonomika odebrali Nagrodę Starosty. Gratulacje przekazano również p. Hannie, która osiągnęła stopień nauczyciela dyplomowanego.

              Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.

              Więcej przeczytać można na stronie Starostwa Powiatowego.

              Tekst: Agata Światły, fot. Starostwo Powiatowe

            • Wolontariat na cmentarzu

            • Młodzież z Ekonomika jest wciąż aktywna. Wolontariusze odwiedzają Dom Dziecka, angażują się w różne akcje i zbiórki, a tym razem - wyruszyli w teren, by posprzątać zaniedbane groby na naszych cmentarzach.

              Efekt jest widoczny! Dzięki za wasz trud i pracę!

                    

              Tekst: s. Nikola Grzegorzek

            • Otwarcie Zielonej Pracowni

            • 17 października 2018 r. w obecności zaproszonych gości (p. Andrzeja Pilota, p. Elżbiety Susek, p. Andrzeja Barona), przedstawicieli mediów, pracowników szkoły oraz uczniów uroczyście otwarto Zieloną Pracownię.

              W sali przeprowadzono generalny remont, wymieniono stoliki i krzesła, tablicę, kaloryfery, wyposażono ją m.in. w tablicę multimedialną, projektor, telewizor, sprzęt nagłaśniający, laptop. Ponadto uczniowie będą mogli skorzystać z różnorodnych środków dydaktycznych i pomocy naukowych.

              W trakcie uroczystości uczniowie z klasy IVb – Amadeusz oraz Paweł omówili i pokazali możliwości, które daje prowadzenie lekcji za pomocą tablicy multimedialnej.

                    

              Pracownia powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wartość projektu to 37500 zł.

              Przeczytaj również: Zielona Pracownia w Ekonomiku

              Tekst: Agata Światły, fot. Karolina Mazur, Martyna Plewnia, Maks Małota

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • 12 października o godzinie 12.00 odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

              Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły dr Joanna Stomska. Opowiedziała kilka faktów z historii związanych z tym, dlaczego obchodzimy potocznie zwany Dzień Nauczyciela. Następnie pogratulowała nauczycielom, którzy otrzymali w tym roku Nagrodę Dyrektora, a także Nagrodę Starosty.

                 

              Nagrodzeni zostali także uczniowie naszej szkoły. Nauczyciel Marcin Michalik przedstawił nazwiska uczniów, którzy w tym roku szkolnym otrzymali stypendia za wybitne osiągnięcia, przedsiębiorczość i chęć pracy na rzecz szkoły i nie tylko. Nagrody dla młodzieży funduje Klub Absolwentów i Sympatyków Ekonomika.

                 

              Na koniec wystąpili uczniowie klas IVa oraz IIb ze swoim programem artystycznym.

              Tekst: Marcelina Schmidt, fot. Maks Małota

            • Zawody z tenisa stołowego

            • W dniu 11 października br. w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyły się powiatowe zawody w tenisie stołowym juniorek i juniorów. Mimo ogromnego zaangażowania i walki do ostatniego punktu nie udało się w tym roku uczniom zająć miejsca w pierwszej trójce turnieju.

              Mimo wszystko gratulujemy postawy sportowca, a opiekunom - p. Joannie Kalidze oraz p. Grzegorzowi Nowakowi dziękujemy za opiekę nad zawodnikami.

                 

              Tekst: Agata Światły

            • E-mail projekt ze Słowacją

            • W naszej szkole rusza kolejna edycja projektu mailowego, który polega na wymianie korespondencji prowadzonej w języku niemieckim z uczniami z zagranicy, również uczącymi sie tego języka. W tym roku będziemy korespondować ze słowacką młodzieżą (2012 Holandia, 2013 Indie).

                 

              Głównym celem projektu jest wspieranie procesu nauczania języka obcego. Uczniowie w listach  przedstawiają się, opisują czas wolny, rodzinę, swoje miasto, ferie zimowe, święta - utrwalają więc słówka tematycznie, w ciekawy sposób kształcą sprawności językowe (czytanie ze zrozumieniem i pisanie) oraz doskonalą swoją umiejętność skutecznego komunikowania się w języku obcym. Ponadto uczniowie rozwijają się kulturowo, poznają zwyczaje i obyczaje panujące w innym kraju. Możliwość wykorzystania języka w praktyce sprawia uczniom ogromną przyjemność. Korespondować z przyjacielem ze Słowacji, Holandii czy Indii  - jest ciekawym doświadczeniem i... nie zawsze musi skończyć się wraz z datą kończącego się projektu.

              Pozdrowienia dla szkół

              Christiaan Huygens College w Eindhoven (Holandia)

              Pune University (Indie)

               Stredná odborná  škola pedagogická,  Levoča (Słowacja)

                 

              Koordynator projektu w Polsce: mgr Grażyna Jarząbek

              Koordynator projektu na Słowacji: mgr Miriam Niňajová

              Czas trwania projektu: 7 miesięcy

              Tekst: Grażyna Jarząbek

            • Spotkanie z Grupą ECDP

            • W środę 3 października 2018 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z przedstawicielami Grupy ECDP - firmy, która objęła patronatem kierunek technik ekonomista. Podpisanie umowy patronackiej pozwoli na wzbogacenie naszej oferty edukacyjnej o ciekawe staże, praktyki oraz zajęcia ze specjalistami w zakresie finansów i rachunkowości. Współpraca ma również zaowocować stypendiami dla najlepszych uczniów z kierunku technik ekonomista oraz ciekawymi propozycjami pracy dla absolwentów naszej szkoły.

                     

              Podczas spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie umowy patronackiej. Przedstawiciele Grupy ECDP przedstawili uczniom i nauczycielom profil działania firmy oraz możliwości wynikające z nawiązanej współpracy.

                    

              Po zakończeniu oficjalnej części spotkania młodzież miała możliwość rozmowy z przedstawicielami firmy. Uczniowie bardzo chętnie pytali o możliwość odbycia stażu oraz późniejszego zatrudnienia.

                 

              Mamy nadzieję, że dla naszych uczniów będzie to kolejna okazja do rozwoju i sprawnego wejścia na rynek pracy po zakończeniu szkoły.

              Tekst: Natalia Napieralska, fot. Martyna Plewnia, Maks Małota