• Aktualności

          • Ósma edycja stypendiów
            • Ósma edycja stypendiów

            • Zarząd Klubu Absolwentów i Sympatyków Ekonomika przyznał już po raz ósmy stypednia dla przedsiębiorczych uczniów Ekonomika. Stypendystami w drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019 zostało 4 uczniów.

              Gratulujemy naszym uczniom postawy przedsiębiorczej! Doceniamy Waszą pracę na rzecz szkoły, pracę nad rozwojem umiejętności zawodowych oraz pracę na rzecz Klubu Absolwentów i Sympatyków Ekonomika.

              Tekst: Marcin Michalik

            • Ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego

            • Dnia 8 marca odbył się etap regionalny V Ogólnopolskiego Konkursu TURBOLANDESKUNDE w Katowicach. Wzięło w nim udział 29 szkół. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 3a: Wiktoria, Weronika i Natalia. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się ogólną wiedzą na temat m.in.: kultury, polityki i geografii  Austrii oraz umiejętnościami językowymi.  Nasza szkoła znalazła się w pierwszej dziesiątce :), za co  serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie języka niemieckiego.  WSPANIALE!!!

                 

              zdj. https://psnjn.org/pl/

              Dziewczyny miały też okazję brać udział w ciekawych  warsztatach, przygotowanych specjalnie dla uczestników konkursu: „Team Building”, magia po hiszpańsku, anatomia układu pokarmowego gryzoni oraz warsztaty chemiczne.

              Opiekunowie konkursu: mgr Grażyna Jarząbek, mgr Izabela Ruba-Gałuszka

              Tekst: Grażyna Jarząbek, zdj. https://psnjn.org/pl/

            • Praktykowali w Reggio Emilia

            •  

              W 11. numerze Gwarka z 12 marca 2019 r. pojawił się artykuł, dotyczący listopadowo-grudniowych praktyk zawodowych, które uczniowie Ekonomika odbyli we Włoszech.

              Zachęcamy do lektury.

            • Wyjazd do Teatru Rozrywki

            •  

              Tym razem, czyli 5 marca b. r., udaliśmy się do Teatru Rozrywki na spektakl pt. „Historia filozofii po góralsku”.

              Dowiedzieliśmy się m.in., że słynnym Talesem z Miletu był nie kto inny jak Stasek Nędza z Pardałówki, a Sokratesem – Jędrek Kudasik! :)

              Tekst: Marcelina Schmidt, zdj. Emilia Nowak

            • Lekcja w Muzeum

            • 27 lutego uczniowie klas IV a oraz IV b wzięli udział w zajęciach związanych z przygotowaniem do matury ustnej z języka polskiego. Tę nietypową lekcję poprowadził pracownik Muzeum w Tarnowskich Górach, Arkadiusz Hajda.

              Jako historyk sztuki skupił przede wszystkim uwagę młodzieży na analizę i interpretację tekstów ikonicznych. Tym samym tegoroczni abiturienci mogli przeprowadzić sobie solidną powtórkę przed zbliżającym się nieuchronnie egzaminem maturalnym, a także zapoznać się z ciekawostkami przygotowanymi przez prelegenta, zarówno dotyczącymi sztuki malarskiej, jak również związanymi z samym tarnogórskim muzeum.

                 

              W ramach podsumowania i utrwalenia wiadomości uczniowie klasy IV a tworzyli konspekty w oparciu o dzieła znajdujące się w muzeum. Natomiast młodzież klasy IV b, pracując metodą oksfordzką, prowadziła dyskusję związaną z podaniem solidnych argumentów na tematy podane przez prowadzącego.

              Zajęcia były poprowadzone w sposób bardzo przystępny dla młodego pokolenia. Poza tym analiza i interpretacja dzieł sztuki znajdujących się w samym muzeum dała nie tylko dobrą okazję do powtórki przed maturą, lecz pozwoliła także obcować z dziełem na żywo.

              Tekst: Marcelina Schmidt

            • Innowacyjny staż krokiem w lepszą przyszłość

            • Projekt pn. „Innowacyjny staż krokiem w lepszą przyszłość” jest realizowany przez Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. K. Goduli w Tarnowskich Górach w okresie od 01.12.2018 -30.06.2020 r. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, w 100 % ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Dofinansowanie projektu wynosi 637 989,99 PLN.

              „Innowacyjny staż krokiem w lepszą przyszłość” to projekt skierowany do uczniów Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. K. Goduli w Tarnowskich Górach. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i językowych 58 uczniów szkoły kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik organizacji reklamy, technik spedytor. Realizacja staży nastąpi w dwóch turach, w okresach: I grupa (29 osób) odbędzie staż w terminie 24.11.2019 – 21.12.2019 r., II grupa (29 osób) – 02.02.2020 - 29.02.2020. Staże odbywać się będą we włoskich przedsiębiorstwach. Każdej grupie wyjeżdżającej na staż zostanie zapewniona opieka dwóch opiekunów – nauczycieli ze szkoły.

              Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie będą mieli możliwość kreatywnego rozwoju zawodowego, zdobycia wiedzy i konkretnych umiejętności, poznają nowe standardy usług i produktów. Projekt jest szansą na podniesienie umiejętności w zakresie posługiwania się językiem obcym, szczególnie branżowym, podniesienie umiejętności interpersonalnych, kształtowanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości, zdecydowania w działaniu, odpowiedzialności. Przede wszystkim jednak udział w zagranicznym stażu zawodowym zwiększy szanse młodych osób na europejskim rynku pracy.

              Wyjazd na staż zostanie poprzedzony dodatkowymi zajęciami przygotowawczymi. Uczniom zapewnione zostanie wsparcie językowe mające na celu poznanie bliżej słownictwa branżowego oraz wsparcie kulturowe celem, którego jest poznanie kultury i obyczajów kraju goszczącego jakim będą Włochy. Uczniowie otrzymają także wsparcie pedagogiczne, podczas którego przeprowadzone zostaną warsztaty motywacyjno-integracyjne.

              Z każdym uczniem wyjeżdżającym na staż zostanie podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nowe umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży zostaną potwierdzone poprzez uznawane w całej Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz zaświadczenia krajowe wystawione przez organizację partnerską oraz szkołę. Uczestnikom projektu zostanie zapewniona odzież robocza wymagana przez zagranicznych pracodawców.

              Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, kieszonkowe, wycieczki w ramach programu kulturalnego, transport lokalny we Włoszech zostaną pokryte z budżetu projektu.

            • Współpraca ze szkołą w Hagen

            • Od dłuższego czasu CEE-H i Kaufmannschule Hagen tworzą jako zaprzyjaźnione szkoły partnerstwa i razem realizują projekt w ramach E -twinning (Ich zeige dir mein Land). Na początku 2020 w ramach projektu spodziewamy się wizyty niemieckich uczniów i koordynatorów projektu w CEE-H. Celem projektu jest udoskonalenie znajomości języka niemieckiego, nawiązanie znajomości z niemieckimi uczniami i oraz poznanie kultury naszych sąsiadów.

              Na stronie szkoły w Hagen znajdziecie notatkę o naszym projekcie - Schulpartnerschaft mit polnischer Schule in Tarnowitz

                 

              Tekst: Izabela Ruba-Gałuszka

          • "Sprawdź się w roli tłumacza" - wyniki
            • "Sprawdź się w roli tłumacza" - wyniki

            • 1 lutego 2019 roku uczestnicy konkursu "Sprawdź się w roli tłumacza" zmagali się z tłumaczeniem fragmentu anglo- lub niemieckojęzycznego (do wyboru) baśni Braci Grimm  "Stoliczku, nakryj się". 

              Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom gratulujemy:)

              Nagrody już wkrótce:)

              Tekst: Grażyna Jarząbek

            • Opera zza kulis

            • 8 lutego 2019 r. uczennice z klas I-III wraz z opiekunami – p. Tatianą Konatkiewicz-Brol oraz p. Agatą Światły udały się z wizytą do Opery Śląskiej w Bytomiu. W trakcie zwiedzania Opery od kulis poznały tajniki pracy aktorów, zajrzały do garderoby, zrobiły pamiątkowe zdjęcie na scenie. Zwiedziły widownię, a także przyjrzały się próbie do Opery „Straszny dwór”. Po zakamarkach Opery grupę z Ekonomika oprowadzała p. Katarzyna Szubert – teatrolog.

                  

                  

              Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i ciekawą prelekcję.

              Tekst: Agata Światły, fot. Martyna Plewnia

            • Power Flower - głosowanie

            •  

              Power Flower - ogród przy Szkole Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika
              w Tarnowskich Górach.

               

              Uczennice klas ósmych biorą udział w projekcie Młodzi Obserwatorzy Przyrody – Tworzymy miejsca z klimatem! 

              W ramach konkursu przygotowały projekt ogrodu rekreacyjno – edukacyjnego z czasoprzestrzenią przyrodniczą, w której planują utworzyć zegar kwiatowy Linneusza oraz zamontować horyzontalny zegar słoneczny.

              Ogród zaprojektowany przez dziewczyny będzie pokazywał, jaką metamorfozę przechodzi przyroda w trakcie całego roku, jak zmieniają się rośliny i upływa czas. Mają nadzieję, że w kolejnych latach w ich ogrodzie powstanie ścieżka dydaktyczna złożona z różnych zegarów słonecznych. 

              ZAPRASZAMY NA TYDZIEŃ Z POWER FLOWER!

            • Zabawa karnawałowa w DPS

            • W dniu 20 lutego 2019 r. w Domu Pomocy Społecznej "Przyjaźń" odbyła się zabawa karnawałowa. Uczennice naszej szkoły z klasy IIa z opiekunką Joanną Kaligą chętnie zgodziły się, w swoim wolnym czasie, pomóc organizatorom zabawy. Zajmowały się nie tylko roznoszeniem posiłków, ale również uczestniczyły w tańcach z mieszkankami DPS-u. Impreza trwała 3 godziny i przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim za przygotowanie tego wydarzenia.

                    

              Tekst: Joanna Kaliga

            • Studniówka 2019

            • W dniu 8 lutego 2019 r. uczniowie klas IV wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczyli w Balu Studniówkowym, który odbył się w Sali Bankietowej "Alfa" w Mierzęcicach. Wśród zaproszonych gości była p. wicedyrektor Hanna Klica, która uroczyście dokonała otwarcia balu, wychowawcy i nauczyciele, a także reprezentacja rodziców. Po odtańczeniu poloneza oraz wzniesieniu toastu rozpoczęła się taneczna zabawa, która trwała do białego rana.

                 

                 

              Teledysk z imprezy przygotował uczeń klasy 2c - Maks Małota.

              Tekst: Agata Światły, fot. Aleksandra Koziol

            • Rozgrywki w piłce ręcznej

            • 7 lutego 2019 r. w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radzionkowie odbyły się rozgrywki powiatowe w piłce ręcznej juniorek. Reprezentacja Ekonomika rozegrała dwa mecze - pierwszy o wejście do finału z zespołem ze Staszica, drugi o 3. miejsce z drużyną z Kolejówki. Pomimo zaciętej walki o każdą piłkę i ogromnego zaangażowania nasz zespół zajął 4. miejsce.

              Klasyfikacja końcowa turnieju: I miejsce - Sempołowska, II miejsce - Staszic, III miejsce - Kolejówka, IV miejsce - Ekonomik.

              zdj. MOSiR Radzionków

              Gratulujemy i dziękujemy dziewczętom za reprezentowanie szkoły w zawodach!

                 

              zdj. MOSiR Radzionków

              Tekst: Agata Światły

            • Warsztaty kulinarne

            • 1 lutego b.r. w Gastronomiku w ramach spotkań PRM odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów szkół średnich w Tarnowskich Górach. Ekonomik reprezentowała grupa uczniów z klasy IIa. Warsztaty bardzo się podobały, uczniowie upiekli pyszne drożdżówki, pizze i ciastka.

                       

              Tekst: Izabela Ruba-Gałuszka

            • Kolędowanie w DPS

            • Dnia 1 lutego młodzież naszej szkoły, wraz z panią Joanną Kaligą, odwiedziła mieszkanki "Domu Pomocy Społecznej" przy ulicy Gliwickiej. Tym razem uczniowie z klas Ia i IVa przygotowali nie tylko poczęstunek (ciasta, kawę, herbatę), ale także występ artystyczny. Przy akompaniamencie instrumentów muzycznych zaśpiewali polskie kolędy i pastorałki, które bardzo spodobały się pensjonariuszkom. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Dziękujemy tym, którzy włączyli się w akcję.

                 

              Tekst: Joanna Kaliga

            • Brawo Ekonomik!

            • „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II

              Wszystkim WIELKIM - RODZICOM, NAUCZYCIELOM, UCZNIOM, którzy pomogli zebrać kwotę 4211 zł na operację Mikołaja bardzo serdecznie dziękuję.

              Agnieszka mama Mikołaja napisała do mnie "Jeszcze raz dziękuję. Wierzę, że się uda, o to walczymy. Wie Pani, że serce matki walczy do końca."
              Te słowa podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w pomoc Mikołajowi. (Ja tylko zainicjowałam zbiórkę).

              „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego.” Papież Franciszek

              Społeczność Ekonomika może tak powiedzieć.

              W imieniu Mikołaja i jego mamy Agnieszki DZIĘKUJĘ!

              Teresa Sekuła

            • Finały siatkówki za nami

            • 22 stycznia odbyły się finały powiatowej Licealiady w siatkówce juniorek. Po rozgrywkach grupowych, w których do rywalizacji przystąpiło 10 szkół, do fazy finałowej przeszły dwie najlepsze drużyny z każdej grupy w tym reprezentacja Ekonomika. Po rozegranych w Staszicu meczach finałowych ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco: pierwsze miejsce zajęły dziewczęta ze Staszica pokonując rówieśniczki z I LO im. Sempołowskiej, trzecie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych, poza podium - na czwartym miejscu – drużyna Ekonomika.

                  

              Dziękujemy siatkarkom Ekonomika i liczymy na sukcesy w przyszłym roku!

              Juniorzy rozegrali turniej finałowy w dniu 30 stycznia 2019 r. Zawody odbyły się w hali MOSiR w Miasteczku Śląskim. Wzięły w nich udział 4 najlepsze zespoły ze szkół powiatu tarnogórskiego. W meczu o wejście do finału nasi zawodnicy ulegli zespołowi z Sempy 0:2, w meczu o 3. miejsce mimo wielkich ambicji i walki do ostatniego gwizdka przegrali 1:2 z drużyną z Brynka. Klasyfikacja końcowa: I miejsce – Mechanik, II miejsce – Sempa, III miejsce – Brynek, IV miejsce – Ekonomik.

                    

              Gratulujemy wyjścia z grupy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w zawodach.

              Tekst: Jolanta Winszczyk, Agata Światły

            • Odwiedziny ósmoklasistów

            • 29 stycznia gościliśmy w murach Ekonomika ósmoklasistów z Brynka. Były warsztaty, rebusy, foto-budka, a przede wszystkim świetna zabawa. Zajęcia z uczniami prowadziły pani Marcelina Schmidt oraz pani Aleksandra Koziol.

              Zapraszamy do naszej galerii.

                 

                 

              Tekst: Aleksandra Koziol, fot. Maksymilian Małota, Marta Broll oraz Łukasz Stolarczyk

            • Ekonomik dla Mikusia

            • Od 22 stycznia br. młodzież, nauczyciele i pracownicy Ekonomika oraz sąsiadującej z naszą szkołą podstawówki zaangażowali się w zbiórkę pieniężną na leczenie Mikołaja Smola – 3-letniego synka absolwentki naszej szkoły, który choruje na nowotwór siatkówki.

              Więcej przeczytacie tutaj: Nowotwór w oczku Mikołaja

              W ramach akcji #dorzucampiataka uczniowie z klasy 1a TE zorganizowali słodką przerwę, podczas której zakupić można było ciasta, ciasteczka, ptysie i inne smakołyki, a to wszystko przy akompaniamencie skrzypiec Michała Majewskiego. Następnego dnia na hot-dogi i inne słone przekąski zaprosiła nas klasa 3b TE. Skarbonkę dla Mikołaja zapełniły również „piątaki” ze sprzedaży biletów na imprezę High School Party.

              Do akcji dołączył także Klub Absolwentów i Sympatyków Ekonomika przekazując środki pieniężne bezpośrednio na konto Fundacji SiePomaga oraz sklepik szkolny, który przeznaczył cały dochód ze sprzedaży sandwichów na leczenie Mikusia.  

              Już po weekendzie kolejne akcje! 

                    

              Już dziś bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie. Wierzymy, że wspólnymi siłami uda się nam uzbierać potrzebną kwotę miliona złotych. Każda zebrana złotówka zbliża Mikołaja do podjęcia leczenia w Stanach Zjednoczonych. Pamiętajmy, że ważny jest każdy dzień, a dobro zawsze do nas wróci.

              Tekst: Agata Światły

            • Wielka powtórka przed maturą

            • 23 stycznia b. r. uczniowie klas IV w ramach powtórki przed maturą mieli okazję przypomnieć sobie treść i problematykę dzieła Adama Mickiewicza Dziady cz. III.

                     

              Do naszej szkoły przyjechała grupa teatralna Forma z Białegostoku, aby wystawić spektakl. Przedstawienie zawierało wiele przekonywujących elementów scenograficznych, a ogólnym zamysłem było przybliżenie problemów, dylematów, wątpliwości, pragnień bohaterów. Ciekawie wykorzystano różnego rodzaju rekwizyty: maski, lalki, tablicę etc.
              Było to niewątpliwie ciekawe przedsięwzięcie. 
              Przecież już za sto dni matura! :)

              Tekst: Marcelina Schmidt