W dniach 1-3 października 2019 roku młodzież Ekonomika uczestniczyła w trzydniowej wycieczce do Lwowa. Rozpoczęła się ona o 4 rano we wtorek zbiórką na lotnisku. O godzinie 7 dotarliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy zwiedzanie panoramicznym przejazdem przez miasto do centrum. A nasze wyglądało następująco.
Jechaliśmy dzielnicą Santa Barbara do centrum, a następnie udaliśmy się do Kaplicy Boimów - czyli Kaplicy Trójcy Świętej i Męki Pańskiej. To zabytkowa manierystyczna grobowa kaplica lwowskiej rodziny kupieckiej Boimów, usytuowana obok katedry łacińskiej. Jej fundatorem był pochodzący z Transylwanii Jerzy Boim, kupiec i radca miejski, sekretarz króla Stefana Batorego. Natomiast Katedra Łacińska to jeden z najstarszych kościołów Lwowa, znajdujący się przy południowo-zachodnim narożniku lwowskiego rynku.
Kolejnym punktem była Katedra Ormiańska - jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów Lwowa, ufundowana przez Ormian w II połowie XIV wieku, będąca niemal od początku ośrodkiem biskupstwa ormiańskiego.
Następnie zwiedziliśmy Kamienicę Sobieskich to renesansowa kamienica na lwowskim Rynku pod nr. 6, zbudowana w 1580 roku dla greckiego kupca Konstantego Korniakta, później w posiadaniu Jakuba Sobieskiego, a po jego śmierci — króla Jana III Sobieskiego, który przebudował ją na pałacową rezydencję z okazałymi komnatami i salą audiencjonalną.
Potem Cerkiew Wołoską - Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej we Lwowie – zabytkowa renesansowa cerkiew we Lwowie, na Starym Mieście, wzniesiona w miejscu wcześniejszej w latach 1591–1629 przez Bernarda Avellidesa, Pawła Rzymianina, Wojciecha Kapinosa i Ambrożego Przychylnego; dzwonnicę wzniósł w latach 1571–1578 Piotr Barbon.
Drugiego dnia po obfitym śniadaniu pojechaliśmy na Cmentarz Łyczakowski – to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi. Natomiast Cmentarz Obrońców Lwowa – to autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Zajmuje odrębne miejsce – stoki wzgórz od strony Pohulanki. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych.
Kolejnym punktem do zwiedzania podczas naszej wycieczki był Kościół Bożego Ciała i klasztor oo. dominikanów we Lwowie, a obecnie greckokatolicka cerkiew Najświętszej Eucharystii. Jest położony przy pl. Muzealnym 1 w północno-wschodniej części lwowskiej starówki. Jeden z najwspanialszych barokowych zabytków Lwowa.
Nie mogliśmy pominąć również Apteki Muzeum, będącej jednocześnie najdłużej działającą apteką we Lwowie. Historia samej apteki jest dłuższa niż historia budynku i sięga 1735 roku.
Zwieńczeniem naszej wycieczki był Wysoki Zamek – murowany, gotycki zamek królewski we Lwowie, wzniesiony w II połowie XIV wieku przez króla Polski Kazimierza III Wielkiego. Zbudowany został w miejscu zamku drewnianego, wzniesionego po 1251 roku przez króla Rusi Daniela Halickiego.
Odwiedziliśmy również palarnię kawy we Lwowie, gdzie napiliśmy się kawy palonej ogniem. Było to spektakularne widowisko, które zapewne wszystkich utkwi w pamięci.
Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek, smakołyków ukraińskich oraz na basenowe spa w hotelu Kopa.
Wróciliśmy szczęśliwi, ale i zmęczeni trzydniowym zwiedzaniem. Warto było. Kto wie może znowu tam polecimy. Wycieczkę przygotowało nam biuro podróży Matyrafa&Travel z Tarnowskich Gór. Opiekunami ze szkoły były panie: Aleksandra Koziol, Hanna Miarka oraz pani przewodnik z biura podróży Viktoria Koziol.
Tekst: Aleksandra Koziol